Torsdag den 3. juni afslørede Modkraft, at firmaet bag den populære festival Distortion, der i disse dage foregår i København, ikke holder hvad det lover.
Firmaet hedder Nus/Nus ApS og på dets officielle hjemmeside kan man læse, at »50% of all Nus/Nus profits will go back into Copenhagen’s creative undergrowth«.
Men Modkraft kunne fortælle, at firmaet ikke udbetaler så meget som én krone til det kreative miljø. Det til trods for, at firmaet sidste år havde et overskud på 142.000 kroner efter skat.
Læs artiklen »Distortion-festival putter pengene i egen lomme« her.
Det er denne historie, som chefen for Nus/Nus ApS og Distortion, Thomas Fleurquin, nu ønsker fjernet. Ellers vil han anlægge en sag mod Modkraft ved pressenævnet.
Det oplyser Thomas Fleurquin i en telefonsamtale med Modkraft.
Modkraft har tilbudt Thomas Fleurquin muligheden for at udrede eventuelle misforståelser. Men Distortion-chefen ønsket ikke at medvirke i et interview om sagen.
Han ønsker alene at blive citeret for følgende:
»Det er ikke korrekt, at det skyldes en administrativ fejl, at Human Offices sætter sine aktiver i Nus/Nus aps. Der er derimod tale om en administrativ detalje.«

I Modkrafts artikel var Thomas Fleuquin citeret for at sige, at den manglende udbetaling til kulturlivet skyldes en »administrativ fejl«. Ifølge Thomas Fleuquin er dette altså ikke korrekt.
Han ønsker fortsat ikke, at fortælle hvorfor Nus/Nus aps. der driver Distortion-festivalen, fortsat nægter at donere halvdelen af deres overskud til kreative vækstlag.
Modkrafts redaktør tager truslen om en retssag med sindsro.
– Vi står fuldt ud inde for vores historie. Det kunne aldrig falde os ind at fjerne artiklen, udtaler Ole Wugge, ansvarshavende redaktør på Modkraft.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96