Modkraft
(http://modkraft.dk)

Hjem > Frihed og dødstrusler er dagligdag for Iraks journalister

5. maj 2010 - 12:53

Frihed og dødstrusler er dagligdag for Iraks journalister

  • print
  • facebook
  • twitter
  • rss
  • Medkraft
Af Osama Hamza

Den irakiske avisverden har siden invasionen i 2003 gennemgået en rivende udvikling. Friheden for de uafhængige medier har nået nye højder – men samtidigt slår antallet af mord på journalister alle rekorder.

Det fortæller Osama Al-Habahbeh, som er konsulent for International Media Support (IMS), en græsrodsorganisationen, der støtter lokale medier i tredjeverdenslande påvirket af krig og naturkatastrofer.

Osama Al-Habahbeh er tidligere journalist på Information og korrespondent i Danmark for Al-Jazeera. I de seneste tre år har han arbejdet med et netværk af uafhængige irakiske aviser med henblik på at opbygge professionelle journalistiske kvalifikationer og ledelsesmæssige kompetencer.

Arbejdet som journalist i Irak er livsfarligt.

– Antallet af dræbte journalister i Irak siden starten af krigen har slået alle rekorder. Mange journalister bliver truet på livet af forskellige lokale militser, hvis de skriver kritisk om en bestemt politisk person, milits eller parti, siger Osama Al-Habahbeh til Modkraft.

Antal af aviser er eksploderet

På trods af volden, er der tale om en rivende udvikling i pressefriheden, hvor professionalisme og økonomi tit har svært ved at følge med, forklarer mediekonsulenten.

– Siden 2003, hvor der kun fandtes 5-10 store aviser i Irak, er der nu opstået op til 350 aviser i alle hjørner af Irak, siger Osama Al-Habahbeh.

– Disser aviser har ideologiske og politiske formål. De er ikke oprettet for at kunne hænge sammen økonomisk. Aviserne fungerer som talerør for politiske partier og kræfter i Irak, og mange af dem kører med permanent underskud, fortæller han.

JPEG - 55.4 kb
Journalisten Osama Al-Habahbeh arbejder for at styrke uafhængige medier i Irak gennem medie-græsrodsorganisationen International Media Support

De fleste aviser i Irak er økonomisk afhængige af enten et politisk parti i Irak eller af indirekte statsstøtte.

Støtten kommer i form af reklameindtægter fra statslige PR-kampagner imod »terrorisme« eller for »national forsoning«.

– Disse reklamer og kampagner som trykkes af den irakiske regering i landsdækkende aviser, udgør en betydelig finansierings kilde som hovedsagligt går til de regeringsvenlige aviser, og sjældent til de regerings kritiske aviser, siger Osama Al-Habahbeh

Hør Osama Al-Habahbeh fortælle mere om medier i Irak, torsdag den 6. maj 2010 kl. 16.30-18.30

Sted: Carsten Niebuhr Afdelingen, Københavns Universitet, Snorresgade 17-19 på Islands Brygge, 1. sal, lokale U5

Arrangør: Netværk af Akademikere, Studerende og Interesserede i Mellemøsten.

Redaktion: 
Nyheder

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96