Modkraft
(http://modkraft.dk)

Hjem > Modkraft går i vinterhi - og lægger planer

23. december 2009 - 1:36

Modkraft går i vinterhi - og lægger planer

  • print
  • facebook
  • twitter
  • rss
  • Medkraft
Af Rune Eltard Sørensen

Modkraft.dk går trætte, men optimistiske julen i møde.

Venstrefløjens progressive internetpotal kan se tilbage på et år med både op- og nedture. Og i begyndelsen af 2010 fejrer sitet sit 10-års jubilæum og barsler i den forbindelse med både fest og nye initiativer.

COP15-protester gav genlyd

I december-måned har Modkraft markant forøget besøgstallet under de omfattende aktiviteter under COP15-mødet i København. Under topmødet har Modkraft således haft mellem 12.000 og 22.000 unikke daglige besøgende.

De mange besøg betyder, at december måned er den næstmest besøgte i hjemmesidens historie, kun overgået af marts-måned 2007, da Ungdomshuset på Jagtvej 69 blev ryddet.

– Vi har været rigtig glade for den store interesse for Modkraft.dk under topmødet. Vi havde forventet en stigning i besøgstallet, men er overrasket over, hvor stor den blev. Ikke mindst fordi andre massemedier har skærpet deres journalistiske dækning af aktioner og demonstrationer, som tidligere var forbeholdt Modkraft, siger Ole Wugge Christiansen, journalist og medredaktør på Modkraft.dk.

Flere af de store dagblades web-redaktioner samt ikke mindst DR og TV2News valgte under COP15, at pririoterer aktivisternes arrangementer højt.

Uundværlig aktivisthjælp

Med live-dækning af de store folkelige og aktivistiske protester var Modkraft pludselig i direkte konkurrence med de store mediekoncerner omkring dagsordenen på gadeplan.

– Det er glædeligt at se, hvordan de store medier er begyndt at tage protester og demonstrationer mere alvorligt, lyder det fra Ole Wugge Christiansen.

Han mener dog, at Modkraft må gå i tænkeboks efter topmødet, fordi sitet ikke længere er alene om »livereportagerne«, som tidligere var forbeholdt den lille redaktionsstab på Nørrebrogade i København.

Under klimatopmødet blev Modkrafts faste stab suppleret med mange nye ansigter og aktivister, der bidrog med informationer, tips, fotos, twitter-updates og tekster til hjemmesiden.

JPEG - 43.4 kb
Modkraft havde mellem 12.000 og 22.000 unike daglige besøgende under COP15-mødet i december 2009. Foto: Mark Knudsen/Monsun.

Det var et frugtbart samarbejde, som trods konkurrencen med andre medier betød, at Modkraft hele tiden var med på beatet og kunne levere flere afslørende historier og levende reportager.

– Uden et levende aktivistmiljø omkring portalen, ville vi ikke kunne producere vores hjemmeside. Vi når ikke altid at takke for hjælp og indsats, når aktivismen brager løs omkring os, så lad mig bruge denne anledning til, på vegne af hele redaktionen, at sige tak, smiler Ole Wugge Christiansen.

Forandringer på vej

Efteråret har også været en hård tid for Modkraft.dk.

Portalens mangeårige redaktør, Martin Lindblom, blev fra sensommeren belastet hårdt af den kræftsygdom, han døde af i november.

– Modkraft har i løbet af efteråret haft en svag nedgang i antal besøgende. Det skyldes formentlig mangel på journalistisk overskud, blandt andet på grund af Martins sygdom, vurderer Ole Wugge Christiansen.

Det daglige antal besøgende faldt fra omkring 5.200 unikke daglige besøgende i foråret til omkring 4.800 i efteråret.

Ole Wugge Christiansen fortæller, at Modkraft i det nye år vil opleve flere forandringer, der vil strømline sitet til situationen efter Martins død.

– Sitets udformning trænger til et eftersyn og en opdatering, der omformer det til de kræfter, der nu skal drive det videre. Der skal også gerne findes friske kræfter til de selvstyrende sektioner. Og netværket mellem redaktionerne skal gerne styrkes, siger han.

Også portalen økonomiske grundlag skal forsøges forbedret.

– Hvis Modkraft skal blive ved med at producere vedkommende, kritisk og uafhængig journalistik skal der tilføres flere penge. Derfor vil vi i foråret blandt andet satse stort på at lokke flere medlemmer til vores støtteforening Medkraft, siger han.

– Og så vil vi i februar fejre Modkrafts ti-årsjubilæum med en stor fest på Nørrebro, hvor vi håber at se mange af Modkrafts læsere in real life, siger han.

Men før de nye initiativer sættes i søen, skal Modkraft dog lige puste ud.

– Modkraft holder en lille pause hen over jul og nytår. Vores familier glæder sig til at se os lidt veloplagte og det de har fortjent, ikke mindst efter en hektisk periode med COP15-dækning, siger Ole Wugge Christiansen.

– Men selv om vi drosler ned arbejdsmæssigt, opfordrer vi alligevel vores læsere til at kikke forbi en gang i mellem. Modkraft.dk kan nok ikke lade alle historier ligge helt uberørte, så der sker måske lidt ind imellem, siger han.

Redaktion: 
Nyheder

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96