De 170 personer, der blev anholdt i december 2006, var tiltalt for ikke at forlade området, da politiet havde opløst en demonstration, som udviklede sig til voldsomme sammenstød mellem politi og demonstranter.
Tiltalefrafaldet begrundes med ressourcemangel.
– Der er nu snart gået tre år, og med udsigten til en langvarig sagsbehandling ved domstolene og en forventning om, at det kun ville blive til betingede domme, har vi valgt et tiltalefrafald, siger politiadvokat Jens Rasmussen til Politiken.
Selvom de sigtede skulle have været for retten i hold, og vidneforklaringerne var optaget på forhånd på video, ville straffesagen have krævet 30-50 retsdage.
Blandt de sigtede var der udlændinge fra 10 forskellige lande, hvilket ville trække sagerne yderligere i langdrag.

Politiadvokaten siger til Politiken, at han mener, det tiltalefrafaldet er et uheldigt signal op til klimatopmødet.
Politiets taktik med masseanholdelser har hidtil ikke nødvendigvis ført til domme i retten. Derfor har politiet forberedt sig til klimatopmødet ved indkøb af særlige videovogne, der i fremtiden kan sikre bedre dokumentation til en efterfølgende retssag.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96