Annonce

Solidaritet
8. maj 2015 - 16:12

Blokadeskib kommer til København – og hilses velkommen med fest

Skibet Marianne af Göteborg lægger i kristihimmelfartsdagene til kaj ved Islands Brygge i København, det det sejler videre til Middelhavet, hvor det vil bryde Israels blokade af Gaza.

Solidaritetsorganisationer fra Danmark, Norge og Sverige er i gang med forberedelserne til at sende et skib til det israelsk besatte Gaza med varer til den blokaderamte palæstinensiske befolkning.

I Kristi Himmelfartsferien den 14. og 15. maj anløber skibet Marianne af Göteborg København, mere præcist Islands Brygge 22.

Den danske støtteorganisation Free Gaza Movement har under besøget arrangeret fest på kajen den 15. maj, inden Marianne sejler videre til Grækenland. Konferiencier ved festen er kvinder fra satireprogrammet »Det slører stadig«.

Her skal det mødes med andre skibe i en tredje flotille til det besatte land. Skibet er ikke et egentligt fragtskib, men har dog en lille last med til Gaza bestående af solceller og medicinsk udstyr.

Se begivenheden »Støttekoncert – bryd blokaden« på Facebook

Flotillen ønsker at bryde Israels blokade og få åbnet adgangen til Gazastriben ad søvejen. Skibene er bemandet med en stribe passagerer, der er højt profilerede i deres hjemlande, bl.a. forfattere, kunstnere, politikere og fagforeningsfolk.

F.eks. proklamerede Tunesiens tidligere præsident Muncef al-Marzouki  ved et møde World Social Forum i Tunis i slutningen af marts, at han deltager i Freedom Flotilla III denne sommer.

Det er ikke ufarligt at forsøge at bryde Israels blokade. Den 31. maj 2010 bordede israelske kommandosoldater det tyrkisk ejede passagerskib Mavi Marmara, mens det befandt sig i internationalt farvand. Ti aktivister blev dræbt.

De øvrige skibe i Freedom Flotilla I blev opbragt og tvunget til havnen i Haifa. Der gik næsten to måneder, inden skibene blev frigivet af israelerne.

Redaktion: 

Annonce