Annonce

Tyskland
26. marts 2013 - 20:15

Flygtninge laver civil ulydighedsbevægelse

Hundredvis af asylansøgere har brudt loven ved at deltage i en selvorganiseret march igennem Tyskland og oprette en protestlejr i Berlin for retten til fri bevægelighed og imod »inhumane levevilkår«.

Initiativet Asyl Strike, der er et selvorganiseret netværk af flygtningeaktivister, er gennem det seneste år vokset til at være en landsdækkende protest mod de vilkår, som asylansøgere bliver budt i Tyskland.

De protesterer imod den såkaldte »residenzpflicht« – en  bestemmelse, der forbyder flygtninge at forlade området omkring deres asyllejr uden forudgående tilladelse.

Kravet om fri bevægelighed er blevet fulgt op af en march igennem Tyskland, sultestrejker og protestlejre – og samlede i weekenden 5.000 mennesker til demonstration i Berlin.

Læs mere om Asyl Strike på deres hjemmeside.

»Vi lever som dyr«

Protesterne begyndte oprindeligt i januar 2012, da flygtninge i forskellige asyllejre organiserede sig i lokale protestgrupper.

Og da asylansøgeren Mohammad Rahsepar begik selvmord i Würzburg efter at have fået afslag på asyl, besluttede de protesterende flygtninge sig for at tage protesten ud på gaderne.

De besluttede, at de ville tilbagelægge de over 500 kilometer fra Würzburg i Bayern til hovedstaden Berlin til fods for at gøre opmærksom på deres situation.

Dette betød, at en del af de protesterende flygtninge bevidst brød med deres opholdspligt.

Frustrationen over at være stavnsbundet var dog større end frygten for eventuelle repressalier fra myndighedernes side. 

– Opholdspligt for asylansøgere hører til en af de mest umenneskelige love i Tyskland, udtaler den 22-årige iraner Houner Hedyatzadeh til den tyske avis taz.

Udover afskaffelsen af opholdspligten kræver de protesterende flygtninge blandt andet nedlæggelse af asyllejre, stop for udvisninger og ret til at arbejde eller uddanne sig.

– Vi lever i konstant afhængighed af regeringen – som dyr. Men vi er mennesker. Og sådan vil vi også behandles, fortæller Hedyatzadeh om bevæggrunden for flygtningenes krav.

Læs artiklen »Demonstration gegen Residenzpflicht« hos taz (tysk).

Læs artiklen »The Refugee Protest March: “Let’s walk and see where it takes us”« hos visAvis (engelsk).

Selvorganisering og civil ulydighed

Gruppen af flygtninge ankom i midten af oktober efter 28 dages march til Berlin.

De har siden slået sig ned i en teltlejr på Oranienburger Platz i bydelen Kreuzberg, hvorfra man blandt andet har organiseret en ambassadebesættelse i protest mod det europæiske grænsekontrolsamarbejde Frontex.

Der har desuden været en længerevarende sultestrejke i Wien.

Protesterne har inspireret andre flygtninge, og de seneste måneder er over det meste af landet blomstret nye afdelinger af Asyl Strike op.

Initiativerne er kendetegnet ved i meget høj grad at være organiseret af de protesterende flygtninge selv, og selvom opbakningen fra det omgivende samfund er vigtig, så påpeger de involverede, at netop elementet af civil ulydighed har været med til at give protesterne den nødvendige styrke.

– Denne gang er det ikke en eller anden venstreorienteret gruppe, der har inviteret flygtningene til Berlin. Det er positivt. Der er meget mere selvorganisering i spil end ved tidligere protester, fortæller Mbolo Yufani til ugeavisen Jungle World.

–Når flygtninge står sammen og handler, så kan de føle sig mere sikre. Når en lov som opholdspligten ikke bliver respekteret, så bliver den ugyldig, uddyber han.

Læs artiklen »March ohne Manager« hos Jungle World (tysk).

Læs artiklen »Flygtninge sultestrejker i kirke i Wien« hos Modkraft.

Læs artiklen »Tysk politi anklages for racistiske overgreb« hos Modkraft.

Bustur med politivold

Fra den 26. februar til den 20. marts drog en del af de protesterende flygtninge ud på en 3.000 km lang bustur under overskriften »Refugees‘ Revolution«.

Formålet var at opbygge og forstærke netværket blandt de protesterende flygtninge, og i flere af de 22 byer, som blev besøgt, lykkedes det at komme i kontakt med både lokale flygtninge og politikere.

Men turen forløb ikke uden problemer.

Flere steder mødte politiet frem, og i blandt andet Karlsruhe og Köln kom det til sammenstød mellem de demonstranter og politiet.

I Karlsruhe blev tre personer anholdt, hvoraf en blev løsladt med en brækket hånd efter at have været i politiets varetægt.

To dage senere den 10. marts i Köln blev politiet tilkaldt, da flygtningene delte løbesedler ud i den lokale asyllejr.

– Ti minutter efter kom der ti politibiler. Politiet kom ikke ind i lejren. De ventede ved indgangen. Vi skulle til at tage af sted igen, men det kunne vi ikke, fordi stedet var helt omringet af politi. Politiet brugte peberspray, tåregas, knipler og hunde i mod os, fortæller en af aktivisterne i en pressemeddelelse.

Herefter blev 19 personer anholdt, hvoraf en efterfølgende måtte til lægen med et brækket ben.

Læs om mere om 'Refugees Revolution' hos Modkraft.

Da busturen sluttede i Berlin i weekenden, blev ankomsten markeret med en solidaritetsdemonstration, hvor flere end 5.000 mennesker var på gaden.

– Det er en entydig afvisning af regeringens politik, repressionen og blokeringen af vores krav og handlinger, lyder det fra Refugee’s Revolution i en pressemeddelelse.

Se video fra weekendens demonstration i Berlin.

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce