Ung Aktion skaber igen i år en spraglet festival med masser af aktiviteter der har til formål, at forbedre vilkårene for udsatte unge! I år fokuserer vi på syriske flygtninge i Jordan og samler penge ind til et aktivitetscenter, som skal hjælpe dem ud af deres håbløse situation. Nedenfor kan du få en smagsprøve på hvad der sker:
Live musik!
- Klepti Klepti
- Trypical Cumbia
- Mer' Slasker
- This first floor
- Stuen midtfor
Debat!
- Vi har inviteret forskellige ungdomspolitikere og eksperter til at debattere om flygtningekrisen og om krisen i Syrien.
Danseshow!
- Den Økologiske Produktionsskoles dansehold kommer og laver et fedt danseshow.
Aktiviteter for børn!
- Giv den gas med minigolf, mal med kul på teltinstallation eller få en flot ansigtsmaling mm.
Installation og kunst!
- Mød nogle af de syriske flygtninge vi støtter og hør deres historier gennem filmmateriale optaget i Jordan, eller gå på opdagelse og vær kreativ i installationer af telte.
Økomad!
- Kast dig ud i det lækreste økomad lavet af ØKOs egen café :)
Loppemarked!
- Find lige det du går og mangler på vores loppemarked, eller hvis du har skønne ting i gemmerne, som du vil sælge så køb en bod (bord = ca. 1×2 m.) til 200 kr. Pengene går ubeskåret til, at støtte de syriske flygtninge i Jordan. Skriv til os på adm@ungaktion.dk hvis du er interesseret :)
Kom glad og invitér dine venner!
Ung Aktion Festivalen er skabt gennem et samarbejde mellem Den Økologiske Produktionsskole, 2200Kultur, Nørrebro Lokaludvalg og Erasmus+