Vi følger op på vores forrige adventsaktion og vender nu blikket mod Seacret i Fields!
Vi mødes kl 16.30 ved Hovedindgangen til Fields. Kig efter de palæstinensiske bannere.
Seacret er en israelsk-ejet virksomhed og dermed også en del af besættelsesmagten Israel. De forhandler dødehavsprodukter, hvilket medvirker til at fratage palæstinensernes naturressourcer.
Medbring ulydighed, kreativ gejst og gerne også en nissehue!
Baggrund:
Den israelske undertrykkelse af det palæstinensiske befolkning fortsætter selvom bombeangrebene i Gaza midlertidigt er stoppet.
Bosættelserne udvides og palæstinenserne er andenrangsborgere uden samme rettigheder som israelerne. Palæstinenserne frarøves systematisk landområder, ressourcer og rettigheder i det land de er født.
Palæstin Aktion forbereder derfor en serie aktioner hver søndag i advent hvor vi vil konfronterer de kræfter i Danmark der understøtter det israelske overgreb. Vi vil på fræk og kreativ vis sige fra overfor Israels forbrydelser og sende støtte og solidaritet til den palæstinensiske befolkning i en svær juletid.
