Annonce

10. oktober 2012 - 11:41

Rovdrift på vores oliereserver

Ritzau skriver at Mærsk skruer op for oliehanerne. Koncernen har netop fremlagt planerne for at øge produktionen fra 265.000 tønder olie om dagen, frem mod året 2020 til 400 000 tønder olie om dagen.

Man må spørge.Er det aftalt med den danske regering?

Det er vores oliereserver det handler sig om. Arven til vores næste generationer. Man hører heller ikke noget om genforhandlinger af de alt for gunstige aftaler med Mærsk om olieudvinding.

Norge skulle være vores forbillede. Den norske stat har for deres efterkommerne sikret en rigdom, vi kun kan drømme om.

Vi har lige nu finansforhandlinger og regeringen mener at vi ikke engang har råd til at sikre vores ledige dagpenge, sålænge de ikke kan finde arbejde.

Mærsk til gengæld kan sikre deres aktionære kæmpe gevinster, fordi oliepriserne stiger hele tiden og koncernen planer rovdrigt af olieforekomster. Millionærskat skal de heller ikke betale, det har Radikale Venstre sørget for.

Men de olieforkomster i vores undergrund er den bedste arv vi kan sikre de næste generationer, derfor må vi beskytte de oliereserver og ikke tillade for gevinstens skyld at tømme undergrunden.

Alarmklokkerne må ringe før det er for sent.

Annonce