Skod at være ham fra Nissebanden. Kan jeg ikke bytte med John, eller bare være en af de her sure gamle mænd i stedet?
Nå.
Hårdt klippet sceneskift til et værtshus på det mørkeste, indre Nørrebro:
* Så skal jeg lige bede dig om at komme herover til jødeorglet, siger bartenderen og peger på dankortterminalen. Han tilføjer:
* Det er sådan et herligt, politisk ukorrekt udtryk, synes du ikke?
Mit svar er ikke rigtigt et svar, men snarere en lyd et sted i struben. Øh, herligt … næ, ikke rigtigt. Politisk ukorrekt? Jo, det skulle jeg mene. Men ved at stemple sit eget udtryk som politisk ukorrekt, så har bartenderen på forhånd neutraliseret eventuelle protester; de kan afvises som et udtryk for politisk korrekthed, hvad der øjensynligt er en endnu værre brøde end at joke med negative stereotype forestillinger om jøder (med mindre, selvfølgelig, at bartenderen havde været muslim).
Endnu et hårdt klippet sceneskift; denne gang til en lejrtur for børn og unge med diverse diagnoser. Ungerne er lidt utidige, og læreren foreslår, at de fatter fiskegrejet og tager til en nærliggende sø og fisker. En knægt svarer:
- Gu gider jeg da røv fiske. Der er sguda kun homofisk i den sø.
Et nok så stilfærdigt forsøg på at gøre drengen opmærksom på, at det er dårlig stil at bruge ”homo” som et negativt kraftudtryk, vil være et udtryk for en håndhævelse af ”politiske korrekthed”, og som sådan nærmest et overgreb mod drengen (med mindre, selvfølgelig, at drengen havde været muslim).
Nå, men ovenstående strøtanker er jo for så vidt komplet ligegyldige, da det jo som bekendt en af de vigtigste danske dyder i det nye årtusinde, at man skal ”være rede til at finde sig i hån, spot og latterliggørelse”.
A pro pos, så går det glade budskab, at min kære arbejdsgiver Enhedslisten skaber plads til Pia Kjærsgaard og Anders Fogh. Det er jeg glad for, selvom jeg spekulerer på, hvor Enhedslisten har den ekstra plads fra og hvor den har været opbevaret.
Tænk i øvrigt engang, at to så store partier ikke selv kan sørge for plads til deres formænd. Så er det dejligt, at lille Enhedslisten kan hjælpe, synes jeg. Især nu, hvor Pia lige har haft hovedpine.
Bemærk i øvrigt i den forbindelse, at det lykkes hende, via sin pressechef, at få formidlet til det fremmødte pressekorps på skadestuen, at hun hellere ville have haft omtale for sin politik end for sin hovedpine. Personligt synes jeg det ville have været mere bemærkelsesværdigt, hvis udsagnet havde været det omvendte.
Men TV2’s reporter var ligeglad, lappede det ukritisk i sig og gylpede det op til os sagesløse seere. Rutineret lavet af DF’erne og knap så rutineret af Olav et-eller-andet fra TV2.