Annonce

3. juli 2013 - 21:28

Regeringen bør afkræve USA en forklaring i aflytningssagen

4.juli fejres den amerikanske nationaldag verden over - også i Rebild. I år sker det i lyset af den opsigtsvækkende aflytningssag, som de seneste dage er blevet rullet op. Søndag skrev den tyske avis Spiegel, at NSA, den amerikanske efterretningstjeneste hver måned overvåger en halv milliard kommunikationsforbindelser i Tyskland og den britiske avis The Guardian kunne afsløre, at NSA angiveligt har spioneret mod centrale EU-kontorer i Washington og New York – alvorlige anklager, som den afhoppede amerikanske efterretningsmand Edwars Snowden har lækket og som ifølge Financial Times tirsdag har fået både Frankrig og Tyskland til at kræve en forklaring fra USA's regering. Francois Hollandes udmelding var klar : ”Vi kan ikke acceptere en sådan opførsel mellem partnere og allierede”.
Danmark bør også kræve en forklaring. Et krav, der bør lyde fra det ganske land - fra Rebild til København, og som mere markant end statsminister Helle Thorning-Schmidts underdanige udmelding: ”Vi kender jo ikke fakta i sagen, og derfor skal vi også spørge amerikanerne” og udenrigsminister Villy Søvndals afventen på et svar fra Washington til EU. Rebild-festen kunne sidste år fejre sit 100 års jubilæum, hvor statsminister Helle Thorning-Schmidts talte. Da hun skrev sin tale overhørte hun både danske og internationale menneskerettighedsorganisationers opfordring til at sige fra overfor USA og tortur.
I år er det Morten Østergaard som - på den danske regerings vegne - skal tale. Morten Østergaard er minister for forskning, innovation og videregående uddannelser. Om aflytningssagen teknisk er hans bord er uvist. Men uanset hvad bør han - i lighed med den øvrige danske regering - bruge dagen til at tegne en klar dansk menneskerettighedsprofil.

Det gælder både aflytningssagen og USA's brug af dødsstraf og tortur. Konkret bør bør Danmark fortsat afkræve USA forklaring på CIA-overflyvningerne af dansk territorium til transport af terrormistænkte til hemmelige fængsler. Regeringen bør med henvisning til en enig folketingsbeslutning opfordre USA og andre lande til at ratificere Tillægsprotokollen til FN’s Konvention mod tortur, som skal forebygge tortur ved besøg i arresthuse, fængsler og lejre, hvor personer - også ”terror-mistænkte” - ufrivilligt holdes tilbage.

Som allieret og ven har Danmark pligt til at medvirke til, at den amerikanske administration politisk og diplomatisk får retsforfulgt bødlerne. Sammen med kravet om lukning af Guantanamo skal Danmark kraftigt opfordre Obama til at retsforfølge Bush og andre ansvarlige for tortur.

Man kan altid diskutere betimeligheden i national stolthed og patriotisme, men som danskere kan vi  være stolte af, at læge Inge Genefke, stifter af det første anti-torturcenter og det Internationale Rehabiliteringsråd for Torturofre (IRCT) om få dage, 6. juli, fylder 75 år. Hun har - om nogen - i en hel generation for alvor fået Danmarks navn forbundet med arbejdet mod tortur og som en ildsjæl uophørligt sagt fra når dansk udvisningspraksis af flygtninge gang på gang har udsat mennesker for tortur

Der hviler et ansvar på regeringen for - også på Rebilddagen - at sige fra overfor den amerikanske regering – ikke kun i aflytningssagen, men også når det gælder USAs ansvar for brug af tortur. Det turde den danske hovedtaler socialdemokraten Bodil Koch i 1970 da hun som dansk hovedtaler kritiserede USAs krig i Vietnam. Man må håbe at den radikale taler i Rebild eller stats- og udenrigsministeren, som 4. juli indvier den ny FN-by i København, tør leve op til Bodil Kochs klare tale.

Annonce