Skatteminister Holger K. Nielsens særlige rådgiver Thomas Brahms reaktion på en journalists anmodning om aktindsigt var »fuldstændig uacceptabel«.
Det skriver Ombudsmanden som svar på en klage fra Jyllands-Posten. Avisen havde klaget over, at deres journalist, Jesper Høberg, ikke kunne få aktindsigt i SKAT's plan for 2013 - kaldet »Produktionsplan 2013«.
Thomas Brahm ville kun lade JP-journalisten få en del af planen - en såkaldt godbid - og henviser til »uskrevne regler«.
Dette er i strid med offentlighedsloven. Ombudsmanden har nu orienteret Retsudvalget,...
Hele det politiske spektrum vil være repræsenteret, når der onsdag er folkemøde, koncert og demonstration foran Christiansborg vendt mod regeringens nye offentlighedslov.
Delegerede på landsmøde i SF ledte i den første weekend af maj efter brandslukningsmidler mod partiets og regeringens popularitetskrise – dagpengeløsning udpeges som muligt vendepunkt.
Justitsminister Morten Bødskov indrømmer under samråd, at ministers fortielser om arbejdsløshedstal ikke ville være kommet frem under en ny offentlighedslov. Regeringens bagland og 30.000 underskrivere på netindsamling er utilfredse med lovudkast.