Eskil Andreas Halberg:

»Forestil dig København som en fabrik...«

11 kommentarer


Klimafanger: Dansk demokrati er et teaterstykke

Vores kamp handler om kærlighed, retfærdighed og værdighed, skriver fængslede klimaaktivister i en nytårshilsen, hvor de også revser det danske demokrati.

Af Rune Eltard-Sørensen/Monsun - 4. januar 2010
Emneord · Politi og ret · Klima


Mandag den 4. januar blev to udenlandske klimaaktivister løsladt, mens en tredje - en franskmand - fik sin varetægtsfængsling forlænget med yderligere syv dage.

Alle tre blev anholdt og fængslet i forbindelse med protesterne mod COP15-topmødet i København og har siden midten af december siddet i Vestre Fængsel, sigtet for planlægning af eller deltagelse i optøjer og vold mod politiet. Det oplyser Climate Justice Action til Modkraft.dk.

Efter dagens retsmøde er der ifølge retshjælpen Rusk stadig syv udenlandske personer fængslet i relation til klimatopmødet. Det har dog ikke været muligt at få bekræftet dette tal hos politiet.

Astro-fysiker bag tremmer

Blandt de personer, som stadig er bag tremmer, er italienske Luca Tornatore, som var talsmand for kampagnen »SeeYouInCopenhagen«, uddannet astro-fysiker og ansat på universitetet i Trieste.

JPEG - 27.9 kb
Kollegaer, venner og aktivister har aktioneret på flere danske konsulater med krav om løsladelse af den italienske astro-fysiker og klimaaktivist Luca Tornatore. Foto: GlobalProject.

Fængslingen af Luca Tornatore har udløst stor vrede i hans hjemland. Der har været afholdt flere solidaritetsmanifestationer, med krav om øjeblikkelig løsladelse. Danske konsulater i flere italienske byer er blevet besat, en underskriftindsamling er startet, ligesom hans sag er blevet rejst i parlamentet.

Af kollegaer på universitetet i Trieste bliver han betegnet som et »politisk og socialt engageret menneske«.

– Efter min bedste overbevisning, så har dette engagement altid fuldt de demokratiske spilleregler. Nyheden om Tornatores anholdelse har chokeret alle, der arbejde ved vores universitet, fortæller lektor Margherita Hack Peron.

»Demokrati er et teaterstykke«

Også herhjemme har der været protester mod den fortsatte varetægtsfængsling af klimaaktivister. Blandt andet juleaften, hvor der var en larme-demonstration ved Vestrefængsel.

Inden bag murerne har flere af de fængslede brugt tiden på at forfatte en nytårshilsen, som blev offentliggjort den 1. januar på Climate Justice Actions’ hjemmeside.

Her redegør otte af de udenlandske aktivister for deres engagement i klimaretfærdigheds-bevægelsen og kommer med en skarp kritik af det danske demokrati, som de mener har afsløret sin sande natur.
JPEG - 8.3 kb
Otte klimaaktivister, som har tilbragt julen i Vestrefængsel, skriver i et offentligt brev, at det danske demokrati fungerer som et dårligt teaterstykke. Foto: Anders Schjørring Nielsen.

»Vi må erkende, at hele teaterstykket omkring demokrati falder fra hinanden, lige så snart man udfordrer magten«, skriver de blandt andet. Og fortsætter med at forsvare retten til civil ulydighed.

»Vi er blevet fængslet på grundlag af helt absurde beskyldninger om enten vold, som ikke har fundet sted eller planlægning af ulovlige aktioner. Men vi føler ingen skyld over - sammen med tusinde af andre - at proklamerer vores uafhængighed overfor pengenes dominans. Hvis dette er ulovligt, selvom vi protestere fredeligt, men konfrontativt, så må lovene brydes.«

I brevet fra fængslet sammenligner aktivisterne også civil ulydighed med kærlighed, når de skal forklare deres midler.

»Præcis som med kærlighed, så kan civil ulydighed ikke kun udtrykkes igennem ord. Det skal skabes med vores kroppe. Hvis ikke det sker, kan vi aldrig forstå, hvad kærlighed egentlig er, eller forstå hvad vi snakker om, når vi taler om kærlighed. Så simpelt er det. Det er et spørgsmål om kærlighed, retfærdighed og værdighed«.


Kalender | i dag ‹ mandag 4. januar

torsdag 29. juli | kl. 12:00
QUEERSTORIES: Herstories City Walk

torsdag 29. juli | kl. 16:00
Homonationalism, Racism and Queer Alliances

De kommende dage

fredag 30. juli | kl. 13:30
Copenhagen Queerfestival

lørdag 31. juli | kl. 13:00
Copenhagen Queerfestival + FEST

lørdag 31. juli | kl. 14:00
NØRREBRO RULES 2010!

søndag 1. august | kl. 13:00
Folkets Hus Cykelværksted

lørdag 28. august | kl. 12:30
Så må vi på gaden igen mod diskrimination


Modkraft FOTO
9. juni 2010 | Foto

Nej til pakken


3. juni 2010 | Foto

Velfærdsdemonstrationer 2. juni 2010


1. juni 2010 | Foto

Sorg over israelsk angreb på nødhjælpsskibe


21. maj 2010 | Foto

På sporet af dansk graffiti


13. maj 2010 | Foto

Sejren over nazismen 1945



Tidsskriftcentret

Progressive resurser

Sommer-surf på de progressive resurser

Om det blir regn eller alt for hot sol, så kan du surfe hele ferien på ca. 50 af de største og bedste progressive resurse-sites

Der er en alfabetisk liste med større beskrivelser, noter mv. af de enkelte sites -
og en emne-opdeling fra Anarkisme til Økonomi.

Bogdebat

Linkbox om omdiskuteret bog af Shlomo Sand om det jødiske folks historie.

Tidsskriftnyt

Nye numre online af amerikanske Against the Current + International Socialist Review og britiske International Socialism, om kvinder, mænd og idræt, anarkismen i dag og borgerretsbevægelsen i 60erne.

Nyeste links

Der er samlet en del links om Romerriget og dets fald på året 416

Om "husmændenes digter", Johan Skjoldborg, se 22. april 1861

Mange nye links om Robespierre, fransk revolutionsleder, født 1858

1. februar 1960 om sit-in bevægelsen for borgerrettigheder i USA

Marts 1834 blev 6 landarbejdere i Tolpuddle dømt straffearbejde for faglig organisering

I 2009 døde den socialistiske historiker og Socialist Register-redaktør John Saville, se 13. juni


Kontradoxa

Af Mikkel Thorup

Politik er krig og de andre er forrædere – om populisme og Dansk Folkeparti

25. juni | Populismen handler om at fremhæve skel imellem folket og dets fjender. De mest succesfulde i dette har historisk set været højrefløjen.

3 kommentarer

21. juni
Anmeldelse: Indforstået introduktion til politiloven

11. juni
Karaktermord på Beatles

8. juni
Retten skånede de ansvarlige

Queerkraft

Af Lotte Knold

Judith Butler kritiserer homo-parade for racisme

25. juni | Det vakte større opsigt end arrangørerne bag den berlinske CSD nok havde ønsket sig, da de i anledning af den årlige homo-parade sidste lørdag ville overrække den amerikanske teoretiker Judith Butler en pris for (...)

25 kommentarer

17. maj
Forfølgelsen af homoseksuelle i Nazityskland

28. april
Israel-Palæstina konflikten skaber splid om pride-parade

7. april
Er Danmark de transkønnedes paradis?

Fagligt

Af Modkrafts faglige redaktion

Fagforeninger uenige om børnebesparelser

29. juni | De pædagogiske fagforeninger i København er uenige om »klyngeledelser« er afbureaukratisering eller økonomisk grønthøstning.

1 kommentarer

21. juni
Tyskland er Europamester i løndumping

14. juni
Drama i Enhedslisten: Det er træls

9. juni
»Enhedslisten mangler en faglig profil«

modkultur

Af Thomas Fauth Hansen

Russisk revolutionskunst

7. juli | ”Hvis revolutionen kunne give kunsten sjæl, så kunne kunsten blive til revolutionens mund” Historiker Odin Rasmussen giver her et indblik i russiske revolutionsplakater og viser, hvorfor du i sommerferien skal en smut (...)


22. juni
Days of survival i den flydende by

7. juni
Soundclash – når Dj’s krydser klinger

30. maj
Einstürzende Neubauten gæster København


Blogs

Af Ulla Jessing

DFs afpresningspolitik må stoppes

29. juli | 12:27

1 kommentarer

Af Trine Pertou Mach

Venstrepopulisten Chavez

29. juli | 09:31

4 kommentarer

Af Eskil Andreas Halberg

Fabrikken København

27. juli | 15:19

11 kommentarer

Af John Ekebjærg Jakobsen

Stilladsarbejderne er byggepladsens helte

26. juli | 21:24

24 kommentarer

Af Elizabeth Japsen

Hvor er det dejligt når DF dummer sig -:) + dagens vits

26. juli | 14:46

5 kommentarer

Af Mikkeline Gudmand-Høyer

Hul til Kina

25.juli | 13:42

3 kommentarer