Af Emilie Turunen | 21. april 2009 | 23:55 | 9 kommentarer
Tak for de mange kommentarer. Interessant at visionerne om at skabe jobs og ville diskutere EU med danskerne, kan få så mange op af stolene.
Jeg vil svare på nogle af tingene her:
@Emil omkring kommissionens papirer: Nu ved jeg ikke præcist, hvad det er for nogle ’papirer’, du hentyder til - men lige præcis i forbindelse med den nuværende økonomiske krise, ser jeg faktisk rimelig positiv på Kommissionens udmeldinger:
Europa-Kommissionen opfordrer EU-lederne til at fremme en koordineret EU- indsats til bekæmpelse af den økonomiske krise. Kommissionen fremsatte i sin meddelelse til Det Europæiske Råd den 19.-20. marts en række forslag om, hvordan man kan udbygge den omfattende støtte, som allerede er blevet ydet til realøkonomien og beskæftigelsen. Kommissionen gentaog endda sin opfordring til medlemsstaterne om, at blive enige om, at foretage målrettede investering i sammenkobling af energinet mv.
Lige i dette tilfælde er jeg ikke så sur på Kommissionen, som du er. Tjek lige papirerne én gang til - hvis jeg har glippet noget, hører jeg gerne fra dig.
@ Thomas B om at den grønne gruppe er den mest ligegyldige: Jeg ved ikke med hvilken baggrund, du fremsætter den påstand. Men i min optik, er den grønne gruppe langtfra ligegyldig. Den grønne gruppe arbejder målrettet for at gøre sin indflydelse gældende og på at fremme sine visioner om et socialt og bæredygtigt EU - og danne alliancer med ligesindende (GUE, Socialdemokraterne) for at gennemføre mest mulig god politik til gavn for de europæiske borgere. Den Grønne Gruppe er tilmed ved at nå en gos størrelse - større en GUE - og ser ud til at gå samlet frem i EU ved det kommende parlamentsvalg.
@ Thomas B om, hvad jeg mener om Lissabon-traktaten: Jeg mener ikke, at Lissabontraktaten er perfekt - langtfra. Men den er dog efter min mening ikke en forværring af den markedsliberale dominans: her er det ’status quo’ og altså hverken værre eller bedre.
Til gengæld er der fælere positive sider ift. demokrati: • Parlamentet og de nationale parlamenter styrkes på Kommissionens bekostning • Rådsmøder gøres åbne • Beslutningsprocesserne går over til den fælles beslutningsprocedure • Det Europæiske Råd bliver en EU-institution på linje med de andre og underlægges demokratisk kontrol • Tilpasning af antallet af Parlamentarikere efter udvidelsen • Det understreges at EU’s forsvars og sikkerhedspolitiske samarbejde skal foregå på FN’s principper
Derfor: valget mellem Nice og Lissabon er ikke så svært - demokrati-aspekterne peger min tommel opad. Arbejdet herfra består så i at ændre markant ved servicedirektivet, se på hullerne i udstationeringsdirektivet og sikre en social pagt, som kan slå fast, at fundamentale rettigheder - herunder sociale og faglige rettigheder - til hver en tid står over det Indre Marked.
@ Henrik om, hvorfor ’SF ikke kan eller vil forholde sig kritisk til den måde, EU er skruet sammen på’.
Det vil vi meget gerne - og det gør vi hver dag i vores konkrete arbejde. Spørgsmålet er bare: skal man bruge al sin tid på at brokke sig over det, som er galt og håbe på at blive valg på sit negative ikke-program, på protest? Eller skal man fremsætte de konkrete politiske ting, man vil slås for - og som man vil ændre? Det er en konkret forskel mellem SF og Enhedslisten i forvaltning af taletid og politisk opmærksomhed.
Jeg tror i virkeligheden, at den største trussel for os er, at udvikle en ’fodnote’-mentalitet, hvor man hellere vil sidde trygt på siddelinjen med sine hellige holdninger end at være med til at vinde fodboldkampen. Vi har jo i alt for mange år overladt scenen til de borgerlige - de har frit og roligt kunnet agere samfundsarkitekter, mens vi definerede os som ’bremseklods’. Det er uambitiøst!
Og sat lidt på spidsen: det er i virkeligheden en underkendelse af demokratiet at ville ud af EU: det er jo folkevalgte regeringer og folkevalgte parlamentarikere, der udstikker retningen for EU! At der er flest borgerlige er jo mest af alt vores problem som venstrefløj. Vi kaster jo heller ikke håndklædet i ringen i Danmark, bare fordi Lars Løkke er statsminister! Så kom med på vognen - der er brug for alle konstruktive socialister, der laver politik med afsæt i den konkrete virkelighed.
@Nikolaj om, Lissabontraktatens forherligelse af det ’afregulerede finansmarked’.
Vil du oplyse for mig præcist hvor denne forherligelse er indskrevet? Det vil jeg i så fald meget gerne forholde mig til.
Kommentar af Ghost of Tom Joad | 22. april 2009 | 10:17
Den konkrete virkelighed er at du kommer til at slikke magthavernes sorte fødder. Folk som dig prøver gang på gang at pakke jeres råddne praksis væk i store ord om forandring, indflydelse og "fodnotementalitet". Men sandheden er at forandringen udebliver, indflydelsen er et luftkastel og det er jer der ender med at blive en fodnote i spillet. Hvorfor? Fordi i mangler indsigt ogforståelse for hvad reel forandring betyder. Og hvorfor at man bliver nød til at bryde med det her system for at kunne forandre noget som helst. I bedste fald så kommer i bare til at forvalte og lappe på et lortesystem, og i værste fald sælger i mig og mine kolleger til de svin som i påstår i er imod.
Vagthund! Ja tak, Magthund! Ja tak, Skødehund! Fy for fanden
Kommentar af Lasse, M | 22. april 2009 | 10:37
Jeg har meget svært ved at se nogen som helst demokratiske aspekter ved EU. I Aalborg holde en aktion på gaden, for Klima i EU. Ærlig talt, jeg forstår virkelig ikke hvordan man kan(eller vil prøve) at arbejde for klima’et inde for EU. EU er et markedssamarbejde, og markedet kan ikke varetage klimaet, det håber jeg at SF stadig er enig i.
Jeg er selv medlem af enhedslisten og føler mig aldeles stødt over at du hentyder til at "vi bare er sådan nogle der sidde på sidelinjen for ikke at melde sig ind i kampen". Jeg synes du skal tænke den lidt igennem. I Enhedslisten har vi nok den største EU modstand i Danmark, forskellen på enhedslisten og SF er at liste Ø ikke kører i en glidebane. Og forbeholder os retten til at afsky EU og kræve vore folkeret. Men jo, på sin vis kan du sige at vi ikke melder os ind i kampen om at træde på andre :)
Kommentar af Jacob | 22. april 2009 | 15:57
Lasse, EU er en politisk union, ikke kun et markedssamarbejdet. Det er meget lang tid siden, at det bare har været et markedssamarbejdet.
Kommentar af Lisbeth | 22. april 2009 | 18:42
Hej Emilie. Jeg har nogle spørgsmål.
Du skriver på din hjemmeside, at "nye regler skal sikre den danske fagbevægelses strejkeret". Og efterfølgende gør du det helt klart, at det vil få konsekvenser, hvis disse nye regler ikke er nok til at sikre konfliktretten: "..så vil både SF og Den Grønne Gruppe i Europa-Parlamentet ikke tøve med at kræve præciseringer af EU-lovgivningen på arbejdsmarkedsområdet."
Kan du præcisere SF’s strategi for disse nye regler? Er støtten til Lissabon-traktaten afhængig af disse "nye regler"?
Du skriver også, at fordi SF er medlem af den grønne gruppe, der er den femtestørste, så er SF "det danske parti, der har størst “grøn” indflydelse i Europa." Hvordan hænger det sammen? Er det kun "den grønne gruppe", der har "grøn" indflydelse??
Kommentar af Henrik Guldborg Bøge | 24. april 2009 | 10:37
Til Lisbeth:
Det interessante i den sammenhæng er vel også, at SF faktisk stemte IMOD et forslag i EU-parlamentet fra Folkebevægelsen mod EU om, at strejkeretten skulle være et nationalt anliggende, Jeg synes ærlig talt, det klinger temmelig hult, at man nu vil lave regler, der skal sikre den. Samtidig kunne man jo også bruge sin støtte til Lissabontraktaten aktivt til at sige, at man ikke vil støtte den, før strejkeretten er sikret. Men det vil man heller ikke. Det understreger blot min pointe fra et andet indlæg, at den kritiske sans i forhold til EU desværre er ved at forsvinde helt fra SF.
Kommentar af Nikolaj | 24. april 2009 | 11:02
Hej igen Emilie
Angående EUs skyld i krisen så står den nyliberalistiske politik med afregulering indskrevet i selve grundlaget for EU. Nemlig det indre marked med kapitalens fri bevægelighed som én af de såkaldte friheder EU sætter over alle andre hensyn. Dette står stadig i Lissabon-traktaten trods at uregulerede kapitalbevægelser har skabt den krise vi har nu.
Tjek derudover Kenneths Haars glimrende gennemgang af bankernes enorme indflydelse på EUs politik: http://modkraft.dk/spip.php?article10218
EU er ikke en lige spillebane for højre-venstre kamp, men et nyliberalistisk projekt der lykkes så godt pga. den ringe demokratiske kontrol. Et projekt der gundlæggende bør ændres. En afvisning af Lissabon-traktaten vil være et vigtigt skridt på vejen.
Kommentar af Dennis Laursen | 24. april 2009 | 14:12
Ghost of Tom Joad: Jeg kunne ikke være mere enig!
Lasse M: Altså, nu er det ikke første gang at en SF’er forholder sig arrogant til Enhedslisten. For nyligt så jeg i "Jersild Live" på DR1, hvor man havde taget Villy Søvndal ind til debat om SF. På et tidspunkt hiver man kort fat i Johanne Schmidt-Nielsen på Christiansborg, som yderst ydmyg og beskeden dels ser positivt på SF’s fremgang, dels konstruktivt ser det problematiske i at SF er begyndt at dreje lidt for meget til højre. Der var intet angreb fra Johannes side mod SF eller Villy overhovedet. Tværtimod, så blev der nærmest opfordret til tættere samarbejde mellem SF og Enh. Hvad gjorte Villy? Jo, han svarede yderst arrogant, nedladent og overlegent: "Ja, kunne man forvente et andet svar fra Johanne?". Jeg har efterhånden større respekt for DF, end SF. DF vil i det mindste ikke (direkte) sælge Danmarks suverænitet til føderalisterne i EU. SF ser desværre ud til at generelt at udvikle sig til at være nogle ubehalige og arrogante mennesker, blot fordi de har en karismatisk formand, der formår at få de unge hen til sig. Ja, forskellen på SF og Enhedslisten er, at SF’erne snakker, Enhedslist’erne handler! På trods af at Enhedslisten kun har 4 mandater i folketinget, har Enhedslisten formået at fremlægge adskillige forslag, som er blevet stemt igennem! Primært på dyreværns- og dyreretsområdet. Og det seneste forslag: http://www.enhedslisten.dk/flertal-...
Jeg er kraftigt imod EU og globalisering. Globalisering er for mig et ultra højreorienteret, kapitalistisk projekt, der i virkeligheden handler om at der er nogle lande, der har nogle våde drømme om dengang de var store, imperialistiske magter, ønsker at ekspandere deres territorier - eller i nogles tilfælde, ønsker at konsolidere deres besiddelser (jf. Commonwealth/GB, Frankrig, Spanien, Tyskland, USA, Kina, Israel m.fl.).
Jeg tror heller ikke på venstreglobalisternes (læs: SF!) halvignorante drømme om globalsocialismen (det lyder lidt som Hitlers eller Lenins projekter...). Det kan ikke lade sig gøre! Globalisme er et projekt der handler om at suspendere nationalstaterne, til fordel for én, stor verdensregering. Og her er det uundgåeligt at det bliver de dominerende politiske kræfter, den stærkeste kultur m.m. der får lov til at herske og bestå. Resten bliver udslettet, undertrykt osv. Desuden vil en verdensregering, selv hvis den ville, aldrig kunne varetage enkelte landes (eller i globalstatens tilfælde, regioners), folks, kulturers osv. interesser. Det er der, og vil der for altid være, for stor forskel på folk på. Normer, kulturer osv. vil være, og vil altid være, ekstremt forskellige. På trods af århundreders indflydelse fra Europa i Latinamerika, Afrika, Mellemøsten osv., er der stadig kæmpe forskelle. Et folk vil ikke bare lade sig underminere af andre folk eller kulturer. Det er den venstreorienterede bølge i Latinamerika et tydeligt bevis på. På trods af spaniernes indædte forsøg på at udrydde indianerne i det 15., 16. og 17. århundrede, lever deres folk, deres kultur osv. stadig i bedste velgående. Maja’erne har stadig deres eget sprog, og i Andesbjergene har indianere, trods 500 års undertrykkelse fra Vesten og kapitale interesser, stadig deres bevidsthed i bedste behold.
Tilgengæld går jeg ind for det jeg kalder for "internationalisme". Det er en venstreorienteret midtervej til de højreorienterede idealer, nationalisme og globalisme/kapitalisme. Internationalisme handler kort sagt om "national bevidsthed, global retfærdighed". Som nævnt, så kan en verdensregering ikke varetage mine eller andres interesser, da en regering på et par hundrede mennesker, ikke kan varetage over 6 milliarders menneskers interesser. Derfor skal ALLE folkeslag, have deres egen stat! Mennesker har behov for en hjemstavn - et sted, de kan identificere som deres hjem - uanset hvad globalisterne påstår. Imperialistiske stater som Kina, USA, Israel, Rusland osv. skal trække sig ud af deres besatte områder (Tibet, Østtyrkistan, Irak, Afghanistan, Palæstina, Tjetjenien osv.), og give folket selvstændighed! Afrikanerne skal selv bestemme deres grænser, Indien skal ikke længere være tvangsføderaliseret, Indianerne i USA skal have deres landområder tilbage, Grønland, Færøerne, Kurdistan osv. skal have selvstændighed, og de tidligere magthavere skal være forpligtet til at hjælpe landene med dette. Den stærke har ikke ret til at udnytte og undertrykke den svage. Hvis folk da mener dette, har vi i så fald et retssamfund vi skal afvikle. Velkommen til anarki!
Kommentar af Overkillian | 10. maj 2009 | 01:46
"...globalsocialismen (det lyder lidt som Hitlers eller Lenins projekter...). Det kan ikke lade sig gøre! Globalisme er et projekt der handler om at suspendere nationalstaterne, til fordel for én, stor verdensregering."
Dennis, det er altså en ret så helignorant og hovedløs påstand. Lenins projekt har aldrig bygget på tanker om en verdensregering. Du blander generel internationalisme sammen med føderalisme, og lægger nærmest op til, at den eneste FORM for internationalisme, er en verdensomspændende. Den proletariske internationalisme er et sammenrend af _uafhængige_ stater. Ikke hvor samtlige stater ensrettes efter én model.
Værst af alt putter du Lenin og Hitler op ved siden af hinanden, der mest af alt giver en rædderlig genklang af den reaktionært, borgerlige, imperialistiske historieskrivning, hvor man slet ikke kan finde ud af at skelne mellem en leder der trak befolkningen ud af krig, og stræbede efter et samfund med arbejderråd og lige adgang til ressourcer, og så en leder, der stræbede efter et samfund med racehygiejne og udslettelse af alt der ikke kan overleve på egne betingelser.
Lenin invaderede heller ikke andre samfund, med henblik på at overtage dem, hans idé var, at revolutionen ville sprede sig blandt arbejderklassen i andre lande, der ville tage magten i deres eget land.
Kommentar af Overkillian | 10. maj 2009 | 01:56
"Og sat lidt på spidsen: det er i virkeligheden en underkendelse af demokratiet at ville ud af EU: det er jo folkevalgte regeringer og folkevalgte parlamentarikere, der udstikker retningen for EU! At der er flest borgerlige er jo mest af alt vores problem som venstrefløj. Vi kaster jo heller ikke håndklædet i ringen i Danmark, bare fordi Lars Løkke er statsminister! Så kom med på vognen - der er brug for alle konstruktive socialister, der laver politik med afsæt i den konkrete virkelighed."
Dér har du så allerede glemt Henrik Guldborgs forklaring på hvorfor demokratiet i EU netop er en joke og ikke bare. At sammenligne EU og dets embedsmænd med Danmark og Lars Løkke, er så håbløst betændt af floskler og naivitet, så det halve burde være rigeligt. I EU har vi jo ikke en rimelig parlamentarisk indflydelse som vi har herhjemme. Det er ikke de folkevalgte politikere der kan udarbejde lovforslag, det er den sammentømrede elite af embedsmænd i kommissionen der kan.
Venstrefløjens EU-modstandere sidder heller ikke ude på sidelinjen og buer - de deltager i EU-parlamentets arbejde, fremsætter forslag og siger ja til en del af det. Det er en fordom du bruger som bevæggrund for din ivrige EU-logren.
Derved er forestillingen om at nyliberalismens dominans indenfor EU skulle være fremkommet af at vi bare ikke har været tilstede, fuldstændig falsk. Det er en forkert analyse.
Denne blogger er ikke længere aktiv.
Jeg hedder Emilie Turunen, og er kandidat for SF til Europa-Parlamentet og tidligere landsformand for SF Ungdom.
Jeg blev politisk aktiv, den dag det gik op for mig, at mennesker i fællesskab kan forandre samfundet. Det var den dag jeg sammen med titusinder af gymnasieelever demonstrerede for bedre undervisning og lavere klassekvotienter.
I dag laver jeg politik med præcis samme udgangspunkt: fordi jeg brænder for at gøre Danmark, Europa og verden til et bedre sted at leve for almindelige mennesker.