Mia Keinicke aka DJ m/k huserer rundt omkring i den københavnske undergrund musikalsk såvel som politisk. Hun elsker at spille musik til ud på de sene nattetimer i Warehouse9 omgivet af dejlige mennesker, men bryder sig absolut ikke om det bånd, der strammes mere og mere om alle alternative fristeder og undergrundsmiljøer i København. I 2008 stod en måneds eventyr i junglen med hendes perleveninde højt på den personlige hitliste.
Ud over at smide svedige beats hen over dansegulvet er Mia den første til at svare på QueerKraft-redaktionens spørgsmål om, hvad vi kan vente os af 2009.
Hvad bliver Pridens slogan næste år?
Det ved jeg ikke – noget der sælger godt.
Hvem får årets laks næste år?
Garanteret en politiker fra Venstre, for at stemme for forslaget om retten til adoption for homoseksuelle par.
Tror du Stein Bagger indleder et eller flere homo-erotiske forhold i fængslet?
Nej, det tror jeg ikke, i hvert fald ikke så længe Finn Nørbygaard ikke får fingrer i ham – og så bliver der vel næppe tale om et gensidigt forhold.
Hvor mange medlemmer/penge har LBL ved udgangen af næste år?
Det aner jeg ikke. Jeg ved bare, at det vidst ikke går særlig godt for dem, ellers ved jeg ikke, hvad de laver - men tilsyneladende ikke noget der interesserer mig synderligt. Jeg forbinder mest LBL med Karen M. Larsens evindelige artikler...
Kommer der endnu en udgave af Queerfestivalen i København eller andre steder i landet? Og hvem arrangerer?
Ja, det tror jeg. Jeg vil tro, det bliver ca. de samme mennesker som sidste år, der arrangerer festivalen. Jeg håber, at festivalen formår at forny sig og måske blive lidt bedre til at inddrage de mennesker fra den queer scene i København, som de ikke er helt enige med, men som alligevel har en masse queerpolitisk potentiale og i hvert fald kan bidrage med inspiration og andre vinkler. Det mener jeg er vigtigt for, at det queer perspektiv bliver ved med at udvikle sig, og for at man kan forholde sig kritisk til sin egen positionering.
Hvilke af følgende grupper bliver dannet på den køns- og seksualpolitiske venstrefløj, og hvad kommer forkortelserne til at stå for: KUK, KLIK, KLAK, KUP, KLUMP, KLONK, KRAKA, KRADS, KAREN?
Sikkert flere af dem, men jeg synes, at folk skulle tage at finde på nogle lidt mere opfindsomme og sexede navne til deres grupper.
Formår Outgames at blive andet og mere end en sportslig udgave af Tivoli Goes Gay?
Nej, det tror jeg ikke, det bliver selvfølgelig meget større og den væsentligste forskel er vel, at der kommer en masse uafprøvede og veltrænede damer til byen – og det er jo ikke dårligt.
Hvilket billede kommer den levevilkårsundersøgelse, som LBL laver i samarbejde med CASA til at tegne om forholdene for homoseksuelle, biseksuelle og transpersoner?
Forhåbenlig genererer den noget debat og fokus på området, og så håber jeg da, at den viser, at der finder en masse diskrimination sted pga. af køn og seksualitet. Jeg er bare ikke sikker på, om den kommer til at afsløre de mere omfattende strukturer, som er diskriminerende og udgrænsende, men som ikke altid er eksplicitte og synlige.

Får Obama nogen betydning for LGBT/queer-politik i USA – i så fald hvilken?
Jeg tror, at jeg har et meget virkelighedsfjernt billede af forholdene i USA, når det kommer til de her spørgsmål. Jeg ser bare nogle mennesker med skilte og bannere for mig. På den ene side af gaden står nogle kristne fanatikere og på den anden side nogle homoseksuelle – og så står de og råber efter hinanden.
Hvad ser du frem til i løbet af det kommende år?
Jeg ser meget frem til Warehouse9’s program i det nye år. For det første fordi stedet lige har fået bevilliget et stort tilskud, som bla. gør det muligt at invitere en masse queer kunstnere fra udlandet. For det andet pga. stedets atmosfære, der oser af grænsebrydende kreativitet. Desuden er det et fedt sted at feste og det eneste sted i byen jeg har lyst til at komme igen og igen.
Hvad frygter du mest i løbet af det kommende år?
Hmm, jeg ved ikke hvad jeg frygter, men jeg håber ikke, at der er for mange venner og bekendte der i år får nok af København og stikker af til mere tiltrækkende byer som f.eks. Berlin, og ellers må de i hvert fald ikke blive væk for lang tid, der bliver så kedeligt i København.
Hvad er dit nytårsforsæt?
Jeg hader nytårsfortsæt og desuden lover jeg mig selv bod og bedring efter hver druktur, det må da være nok selvbedrag.
Hvad bliver den største køns- og seksualpolitiske udfordring i løbet af det kommende år?
Jeg synes, at transkønnedes forhold og rettigheder ligger højt på listen.
Så forestiller jeg mig også, at adoptionsdebatten vil afføde et meget stort behov for at fortælle, at det altså ikke er alle homoseksuelle, der bare drømmer om at få børn, bil og parcelhus...og det vil helt sikkert medføre nogle misforståelser og ballade internt i homoland.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96