En række foreninger, kunstnere og frivillige banker i den kommende weekend en såkaldt interaktiv festival op, hvis formål er at »skabe fællesskab blandt kvinder og piger på tværs af meninger, alder, etnicitet og status«.
She Zone
– er en idræt- og kulturforening på Nørrebro, der laver aktiviteter og events kun for kvinder og piger. Formålet med She Zone er at skabe et fællesskab for piger og kvinder, hvor idræt, bevægelse, kreativitet og det sociale er i centrum.
www.shezone.dk
Rollemodellerne.dk
– er et projekt, som sætter fokus på at styrke mangfoldighed i foreningslivet ved at fremme foreningernes motivation, kapacitet og evne til at involvere og kvalificere deres unge medlemmer med minoritetsbaggrund samt forældre til medlemmer med minoritetsbaggrund.
www.rollemodellerne.dk
Festivalen ved navn Ta’ Rummet er opstået på initiativ af Foreningen She Zone og Rollemodellerne.dk, der sammen med Performance-design, kvindelige kunstnere, foreninger og en masse frivillige kræfter, der gennem workshops i teater, madlavning, idræt, design/skønhed, humor og musik vil styrke »et kreativt forum, hvor det ikke handler om holdninger og meninger om, hvordan man bør leve«.
Ifølge arrangørerne har fordomme, tørklæde- og integrationsdiskussioner ofte delt samfundet op i for og imod, og derfor vil festivalen netop have fokus på aktiviteter, som ikke forudsætter samme standpunkt og religion.
Blandt aktiviteterne er blandt andet kurser i at lægge arm, lave stand-up, lære mavedans, yoga eller teater.
Blandt de optrædende er blandt andre Djuna Barnes, LadyBox, Naja Rosa Koppel, Dina Al-Erhayem, Johanne Schmidt-Nielsen og Nicole Dumanski.

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96