Det lykkedes ikke den irakiske regeringshær at tage kontrol med havnebyen Basra, som for en stor del fortsat styres af den shiamuslimske leder Moqtada al-Sadr og hans Mahdi-hær. Regeringsstyrkernes offensiv gik i stå onsdag, skriver New York Times.
Medlemmer af Mahdi-hæren har været i kamp med regeringsstyrker og militser, der støtter regeringen i flere byer, blandt andet Kut og den store Sadr-bydel i hovedstaden Bagdad.
Lederen Moqtada al-Sadr har ikke opsagt våbenhvileaftalen med regeringen og den udenlandske besættelsesstyrke, men der er tilsyneladende stor utilfredshed i bevægelsen med at myndighederne har fængslet op mod 2500 medlemmer af Mahdi-hæren siden våbenhvilen trådte i kraft i august sidste år.
Al Sadr har annonceret ’civil ulydighed’ og ’generalstrejke’ for at få de fængslede løsladt, og fra sit hovedsæde i byen Najaf sagde han tirsdag, at Mahdi-hæren skal være klar til at ’slå til mod besætterne’ og imod Badr-organisationen, som er en shiitisk milits, der er tæt forbundet med det shiitiske flertal i samarbejdsregeringen, skriver nyhedsbureauet IPS.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96