Modkraft
(http://modkraft.dk)

Hjem > »Indvandreropstand kan ikke løses med nul-tolerance«

15. februar 2008 - 14:03

»Indvandreropstand kan ikke løses med nul-tolerance«

  • print
  • facebook
  • twitter
  • rss
  • Medkraft
Af Niels

»No justice, no peace, no racist police! Afskaf visitationszoner! Duk op fredag Sankt Hans Torv kl. 20 og vis modstand mod kontrol og overvågning og det racistiske danske politi. Send vidr!«

Sådan lyder indholdet af en sms-kæde, der fredag formiddag den 15. februar cirkulerer i Københavns venstreradikale miljø. Baggrunden er den seneste uges uroligheder i København, Århus og andre steder i landet, hvor især unge af anden etnisk oprindelse er gået på gaden og har sat ild til biler og affaldscontaniere, hvilket har udløst spredte konfrontationer med politiet og massiv omtale i medierne.

Demonstration skal politisere situationen
– Med aftenens manifestation vil vi forsøge at politisere begivenhederne, fortæller Rasmus, der er en af initiativtagerne til demonstrationen, som efter planen skal gå rundt til nogle af de steder, der har været berørt af urolighederne.

JPEG - 22.6 kb
De seneste dages uroligheder skal politiseres, mener venstreradikale aktivister, der nu indkalder til demonstration på Nørrebro. Foto: Freddy Hagen

Skal demonstrationen ses som en solidaritetgestus fra det venstreradikale miljø til indvandrergrupperne?

– Det er først og fremmest en kritik af de ansvarlige politikere, udtaler Rasmus, som håber, at demonstrationen ikke får nogen problemer med politiet, der seneste dage har opretholdt en massiv tilstedeværelse på Nørrebro.

En demonstration fredag aften på Nørrebro vendt mod politiet; er det ikke en invitation til ballade?

– Jo, det kan måske godt tolkes sådan, men hvis det sker, trækker vi os som arrangører. Vores idé er at gå en tur rundt i kvarteret og dele nogle løbesedler ud. Vi vil ikke have ballade, men på den anden side, ødelægger det ikke noget, hvis det sker alligevel. Vi kan ikke bestemme om folk starter noget igen, og det vigtige er sådan set, at de unge udsatte ikke føler sig fuldstændigt alene mod resten af verden, forklarer Rasmus.

Konkret vil demonstrationsarrangørerne med det samme give politiet en oversigt over den planlagte rute i et forsøg på at undgå misforståelser.

Ifølge pressetalsmand for Københavns Politi, Flemming Steen Much, har politiet ikke tænkt sig at stille noget specielt op i forhold til aftenens demonstration, som talsmanden ikke engang havde hørt om.

– Det klarer vi inden for det almindelige beredskab. Vi har ikke tradition for at stoppe noget på forhånd, men griber kun ind, hvis det udarter sig. Vi tager en snak med arrangørerne om ruten, og håber så i øvrigt på, at alle gode kræfter på Nørrebro vil være med til at dæmpe gemytterne, siger Flemming Steen Munch til Modkraft.dk.

Læs mere om demonstrationen i Modkrafts kalender

Læs tidligere artikel: »Antiracister: Indvandreroptøjer reaktion på undertrykkelse«

Nul-tolerance ikke løsningen

Ovenpå nattens uro, der som noget nyt også indkluderede afbrændingen af et par skoler, er kræver justitsminister Lene Espersen (K) en hård kurs overfor de unge.

– Vi skal køre en nul-tolerancekurs over for dem, der træder ved siden af. De skal mærke, at samfundet handler konsekvent over for dem. De skal stilles over for en dommer og gøres ansvarlige for deres handlinger, udtaler hun til Ritzau, der dog også citerer hende for at ville have de unges forældre til at komme mere på banen.

Initiativtagerne til aftenens manifestation tager skarpt afstand fra justitsministerens lov og orden-tilgang til uroen:

– Vi vil vise, at optøjerne ikke er et kriminalitetsproblem, som vi ellers hele tiden får at vide af både politi, politikere og medier. Det er et politisk problem, der ikke kan løses med vandkanoner, nul-tolerance og udvidede beføjelser til politiet. De her grupper behandles som undermennesker, den grundlæggende sandhed er jo, at vores samfund rummer en klar racistisk betonet undertrykkelse i forhold til disse grupper, forklarer Rasmus.

Redaktion: 
Nyheder

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96