De amerikanske udgifter til udstationeringen og krigsførelsen i Irak og Afghanistan løber i år op i omkring 140 milliarder US-dollars.
Det beløb skal lægges oven i de 609 milliarder dollars, som USA allerede har brugt, og det betyder, at USAs militærudgifter i Irak og Afghanistan, nu overgår landets udgifter til Vietnam-krigen.

Kun 2. Verdenskrig har været dyrere for USA, hvis man gør udgifterne op i 2006-priser. Det skriver forfatteren og kommentatoren John Ibbitson i en artikel på den amerikanske avis Globe’s hjemmeside.
Procentvis færre udgifter end under Vietnamkrigen
Den amerikanske økonomi lider ikke af den samme inflation, som under Vietnamkrigen. Det forklarer John Ibbitson med, at den samlede økonomi nu er meget større end dengang.
Første Verdenskrig:
346.670.000.000 dollars
Anden Verdenskrig:
3.235.960.000.000 dollars
Korea-krigen:
409.090.000.000 dollars
Vietnam-krigen:
536.230.000.000 dollars
Golf-krigen:
90.240.000.000 dollars
Krigene i Irak og Afghanistan:
609.000.000.000 dollars
Udgifterne er opgjort i 2006-priser. Kilde: Kongressional Research Service.
Udgifterne i Irak forbruger mindre end én procent af det amerikanske bruttonationalprodukt, og de samlede militærudgifter ligger på omkring fire procent af bruttonationalproduktet.
Det er mindre end halvdelen af de tilsvarende udgifter under Vietnamkrigen, hvor udgifterne røg op på 9 procent af bruttonationalproduktet, da de var størst.
De virkelige omkostninger er ikke gjort op
Det regnskab kan imidlertid ikke stå alene. De virkelig omkostninger er endnu ikke opgjort.
To anerkendte økonomer, den tidligere nobelpristager Joseph Stiglitz og Harvard-økonomen Linda Bilmes, udgav sidste år en rapport, der anslog de samlede direkte statslige udgifter af krigen i Irak til 1.000 milliarder US-dollars.
Hertil kommer de makroøkonomiske omkostninger, som f.eks. højere oliepriser og øget usikkerhed, som vil øge udgiftsniveauet med yderligere 1.000 milliarder dollars.
De to økonomers udregninger tager ikke højde for den forøgelse af tropper, som Bush-administrationen besluttede at sætte ind i Irak i løbet af 2007.
De to økonomer mener, at en betydelig del af de virkelige udgifterne vil komme til at gå til behandling af sårede soldater og et indirekte tab af økonomisk potentiale pga. krigsveteranernes invalidering, psykiske traumer og andre krigsskader.
Skader fra Vietnam-krigen
En rapport fra det nationale videnskabsakademi (National Academy of Sciences), der blev udgivet tirsdag den 8. maj, underbygger den forudsigelse.
Den afslører at antallet af veteraner, der er ramt af krigstraumer (posttraumatisk stress disorder), er steget med 80 procent mellem 1999 og 2004, samt at udgifterne er øget med 150 procent til 4,3 milliarder dollars.
Selv om hovedparten af skaderne kom fra Vietnam-veteraner – krigstraumerne kan dukke op sent i livet, når den mentale skarphed daler og gamle minder bliver sværere at undertrykke – noterer rapporten også, at »personnel, som var i tjeneste under Golfkrigen og i de løbende konflikter i Irak og Afganistan«, er begyndt af få skadesvirkninger.
»Der vil sandsynligvis være mange skader for den sidste gruppe i fremtiden, så hvordan denne opgave vil blive løst nu vil måske influere mange i aktiv tjeneste«, konkluderer rapporten.
Bilmes-Stiglitz-rapporten anslår de direkte omkostninger for alle handikap-udgifter til omkring 120 milliarder dollars.
Konservative beroligelser
Andre økonomer mener imidlertid, at disse udgifter er overkommelige, og Bush-administrationen har da heller ikke forhøjet skatterne for at finansiere krigen.
»Forsvarsudgifterne er stadig historisk lave«, mener f.eks. Brian Riedl, en politisk analysator fra en konservativ tænketank i Washington, Heritage Foundation.
Riedl hæfter sig ved, at selv om udgifterne er voksende takket være et budgetunderskud, der sidste år voksede til lige under 250 milliarder dollars, så udgør gælden kun 37 procent i forhold til bruttonationalproduktet – og det er lavere end i både 1970’erne, 1980’erne og 1990’erne.
Alle økonomiske opgørelser af omkostningerne af »krigen mod terror« er derfor stadig stærkt politisk polariserede mellem katastrofeforudsigelser fra krigsmodstandere og beroligelser fra konservativ side.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96