Modkraft
(http://modkraft.dk)

Hjem > Chokolade produceres på børnearbejde og tvang

31. maj 2006 - 20:58

Chokolade produceres på børnearbejde og tvang

  • print
  • facebook
  • twitter
  • rss
  • Medkraft
Af modkraft

– Der er masser af børn, der arbejder under kritisable forhold. De sprøjter med pesticider uden beskyttelse, bærer tunge kurve med bønner, får skader af knivene, de arbejder med, og får alt for lidt i løn, siger Orjan Bartholdson, der er pressechef i den svenske menneskerettighedsorganisation SwedWatch til Jyllands-Posten.

Nestlé, Kraft Food og Toms Gruppen

SwedWatch er specialiseret i virksomhedsetik og har udarbejdet en rapport om vilkårene på kakaofarmene i Vestafrika, der leverer bønner til den chokolade, der sælges i Danmark. Det er bl.a. firmaerne Nestlé, Kraft Food og danske Toms Gruppen.

Nestlé markedsfører bl.a. chokolademærkerne After Eight, Kit Kat og Smarties. Kraft Food står bag Marabou, Toblerone, Twist, Dajm og Japp. Toms Gruppen laver bl.a. Guldbarre og chokoladeskildpadden.

Toms Gruppen erkender ifølge Jyllands-Posten problemet og vil nu bruge penge på sociale projekter i Vestafrika.

Børnearbejde og menneskehandel

SwedWatch mener, at en af årsagerne til de barske vilkår for de ansatte på kakaofarmene er de lave kakaopriser. Priserne er gået drastisk ned siden 1980’erne. En af strategierne for overlevelse består i at presse prisen på arbejdskraft så meget som muligt.

Menneskerettighedsorganisationen skriver, at der forekommer skadeligt børnearbejde på farme i Elfenbenskysten og Ghana. Begge lande har ratificeret ILO konvention 182, hvor de forpligter sig til ikke lade børn arbejde under sundhedsfarlige vilkår. Alligevel arbejder omkring 200.000 børn og unge under farlige forhold ifølge en nylig undersøgelse af forholdene i Elfenbenskysten.

SwedWatch skriver at menneskehandel og –smugling til kakaodyrkning sker i både Elfenbenskysten og Ghana. Arbejderne kommer især fra nabolandene Burkina Faso og Mali. Lav levestandard er den almindeligste årsag til, at børn og unge søger arbejde i kakaomarkerne.

Flertallet af arbejderne på kakaofarmene i Elfenbenskysten er udenlandske statsborgere, som ofte mangler formel opholdstilladelse i landet. Det gør dem ekstra udsatte. Det gør det samtidigt sværere for de ansatte at få formelle ansættelseskontrakter, skriver SwedWatch.

Den væbnede konflik i Elfenbenskysten har yderligere forværret deres situation.

Tvangsarbejde og pesticider

Den almindeligste måde at forhindre arbejdere i at forlade en ejendom, er ganske enkelt at lade være med at give dem løn før efter et år. Det betyder at de hverken vil eller kan forlade farmene, selv om de behandles dårligt.

Flere arbejdere har fortalt SwedWatch, at de er blevet straffet, når arbejdergiverne ikke har været tilfredse. Blandt andet har arbejdsgivere nægtet at give mad til personer, som har været syge.

De arbejdere, der er blevet interviewet, siger at de ikke har fået nogen uddannelse i at håndtere bekæmpelsesmidler.

En stor del af arbejderne siger, at de anvender bekæmpelsesmidler uden nogen beskyttelse overhovedet, dvs. uden handsker og ansigtsbeskyttelse. Det fårer til både akutte ulykker og kroniske forgiftningsskader.

Arbejderne angiver selv, at deres største problem er det lave vederlag, som gør, at de ikke kan forsørge sig selv og deres familier.

SwedWatchs undersøgelse viser desuden at arbejdsgiverne ofte betaler en lavere løn end den, der var aftalt fra begyndelsen.

Kontrolsystem udskudt

Det er ikke første gang de horrible vilkår kommer til offentlighedens kendskab. I år 2000 afslørede en britisk tv-udsendelse forholdene.

Det fik producenterne til at danne et kontrolsystem, der skulle holde øje med udviklingen.

Systemet skulle have været indført i 2005, men er nu udskudt til 2008. Det får ifølge Jyllands-Posten Red Barnet til at beskylde chokoladeindustrien for at svigte sit ansvar.

Af Ole Wugge Christiansen/Monsun

Besøg hjemmesiden for SwedWatch

Læs artiklen:»Kakaoindustri misbruger børn« i Jyllands-Posten

Redaktion: 
Nyheder

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96