Modkraft
(http://modkraft.dk)

Hjem > USA bruger mad som våben

6. april 2005 - 17:42

USA bruger mad som våben

  • print
  • facebook
  • twitter
  • rss
  • Medkraft
Af modkraft

USA overtræder Genévekonventionen, når supermagtens styrker i Irak afskærer befolkningen fra mad og drikkevand for at bekæmpe landets oprørere.

I en rapport af FN’s særlige udsending i fødevarespørgsmål, schweizeren Jean Ziegler, fordømmes de amerikanske militære planlæggere for bl.a. under kampen om byen Fallujah at stoppe drikkevandsforsyningen for at udmatte og miskreditere de irakiske oprørere.

»Hele fødevaresituationen i Irak giver anledning til alvorlige bekymringer«, siger Ziegler ifølger Ritzaus Bureau.

Sultne børn i Irak

Siden den amerikansk-ledede invasion for to år siden er antallet af underernærede børn i Irak fordoblet fra fire procent, under Saddam Husseins regime, til knap otte procent i dag. Derudover får 25 procent af Iraks børn ikke tilstrækkeligt føde.

Ifølge Jean Zieglers rapport – der blev fremlagt på FN’s menneskerettighedskommissions årlige møde i i Genève – er udviklingen et direkte resultat af invasionen.

Den amerikanske delegation på mødet afviser blankt anklagerne, og hævder tværtimod, at sundhedstilstanden i Irak er forbedret siden invasionen.

Af Martin Lindblom/Monsun

Læs mere på Common Dreams (engelsk)

Redaktion: 
Nyheder

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96