Modkraft
(http://modkraft.dk)

Hjem > A.P. Møller sparer atter skat

4. april 2005 - 17:30

A.P. Møller sparer atter skat

  • print
  • facebook
  • twitter
  • rss
  • Medkraft
Af modkraft

Mere vil have mere. Samtidig med, at rederigiganten Mærsk kunne præsentere et rekordoverskud på 18, 4 milliarder, slipper selskabet nu for at blive beskattet af sit overskud som andelshaver i Danske Bank. Derved går statskassen glip af 200 millioner kroner, skriver Børesen Weekend.

Fidusen – eller finessen, om man vil – sker som resultat af, at Mærsk optager Danske Bank som associeret selskab, og derved kommer over en ejerandel på 20 procent. Og når et selskab ejer mere end 20 procent af et andet selskab, sliper det for betale skat af udbyttet.

A.P. Møller-Mærsk regner med at få et udbytte i år 1,1 milliard fra Danske Bank, og havde ejerandelen ligget under de 20 procent, skulle selskabet have betalt 200 millioner i skat.

HDer er nogle fordele ved et associeret selskab. Man får en renere regnskabsmæssig behandling, og der er nogle skattemæssige fordele, siger direktør Eivind Kolding fra A.P. Møller-Mærsk til Børsen.

Ifølge avisen er der »formentlig« opkøbt aktieandele med henblik på at opnå skattefordelen.

Af Martin Lindblom/Monsun

Redaktion: 
Nyheder

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96