Modkraft
(http://modkraft.dk)

Hjem > Postarbejdere må ikke strejke

12. januar 2005 - 14:45

Postarbejdere må ikke strejke

  • print
  • facebook
  • twitter
  • rss
  • Medkraft
Af modkraft

Hvis overenskomstforhandlingerne 2005 for de ansatte i Post Danmark ender i uenighed, er det bare ærgerligt. Postarbejderne kan i hvert fald ikke gå i strejke, men må nøjes med en løsning ved tvungen voldgift, skriver Fagligt Fælles Forbund (3F).

Efter at Post Danmark har meldt sig ind i Dansk Industri (DI), får overnskomsterne nemlig karakter af lokalaftaler under Industriens Overenskomst. Og de skal kun fungere indtil 1. marts 2007, hvor den nuværende industrioverenskomst udløber.

Ifølge Ole Jespersen, der er forhandlingssekretær i 3F’s Industrigruppe, ser der dog ikke ud til at blive konflikt, selvom forhandlingerne heller ikke bliver helt problemfrie.

– Vi har udvekslet krav med Post Danmark, og de vil blandt andet forringe vores aftale. Det får vi meget svært ved at opnå enighed om, siger han til 3F’s nyhedsbrev.

Af Martin Lindblom/Monsun

Læs mere hos 3F

Redaktion: 
Nyheder

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96