Modkraft
(http://modkraft.dk)

Hjem > Lønforskellen består

23. august 2004 - 13:59

Lønforskellen består

  • print
  • facebook
  • twitter
  • rss
  • Medkraft
Af modkraft

Socialforskningsinstituttets (SFI) undersøgelse dækker perioden fra 1997 til 2001 og både det private og offentlige arbejdsmarked. Dermed er undersøgelsen bredere end en rapport om emnet ligløn, der sidste år blev udgivet af Dansk Arbejdsgiverforening og LO, der fokuserede på det private område.

Lønkløften er stabil

SIDs Fagbladet skriver om undersøgelsen, at »lønrelationerne mellem mænd og kvinder er umådelig stabile. Tingene flytter sig - i hvert fald overordnet betragtet - næsten ikke. I 1997 var lønforskellen mellem kvinder og mænd på mellem 12 og 17 procent, alt efter den valgte opgørelsesmåde. For 2001 er forskellen målt til mellem 13 og 19 procent.«

Forskellig beregning, forskellige resultater

Der har været kritik af en undersøgelse fra sidste år, foretaget af Dansk Arbejdsgiverforening og LO, fordi den inddrog medarbejdernes fraværsdage.

Den endelige opgørelse baseres på antal præsterede timer. Og fraværsdage giver gennemsnitligt færre timer, men som sygemeldt får man dækket en del af lønnen. Resultatet er, at det ser ud som om den gennemsnitlige indkomst per time er højere end tilfældet er.

Og da kvinder har flere fraværsdage på grund af børn og sygdom, fremstår løngabet mellem kønnene umiddelbart mindre, skriver Fagbladet.

Uddannelse og erfaring

SFI forklarer forskellen på kvinder og mænds løn med kvinders lavere uddannelsesniveau, mindre erhvervserfaring, ansættelser i den kommunal sektor, deltidsjobs eller lavtlønsområdet.

På det private arbejdsmarked kan faktorer som uddannelse eller erhvervserfaring ikke forklare omkring 10 procent af lønforskellen. SFI peger på andre og mindre målbare faktorer som motivation og synlighed på arbejdspladsen.

Selvom lønforskellen har været stabil fra 1997 til 2001, lufter SFI en vis optimisme:

»Eftersom kvindernes uddannelsesniveau og erhvervserfaring er ved at indhente mændenes, kan vi forvente, at kvinderne efterhånden vil komme til at besætte en del af de samme arbejdsfunktioner som mændene, og dermed vil lønforskellen formentlig blive mindre«, skriver en af kvinderne bag undersøgelsen cand.oecon., ph.d. Mette Deding.

(Undersøgelsen er baseret på registeroplysninger fra Danmarks Statistik på omkring 1 mio. lønmodtagere i alderen 25-59 år i perioden 1997-2001.)

Af Linda Hansen/Monsun

Læs pressemeddelelse fra Socialforskningsinstituttet

Download rapporten

»Mænds og kvinders løn ― En analyse af løngabet 1997-2001«

Redaktion: 
Nyheder

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96