I hele Polen markeredes fredag d. 19. april som minde- dagen for opstanden i Warszawas jødiske ghetto for 70 år siden.
Den 19. april 1943 faldt de første skud i opstanden. Jødiske oprørere begyndte kampen mod Hitlers militære eliteenheder fra SS ( Schutzstaffel ).
Efter flere ugers heftige konfrontationer sluttede mod- standens fortvivlede kamp den 16. maj 1943, da de langt overlegne tyske militærenheder knuste oprøret. På dette tidspunkt var der kun et par tusinder overlevende tilbage.
Billede: SS-bødler anholder en jødisk oprører under opstanden i den jødiske ghetto i Warszawa
Den blodige nedkæmpelse af opstanden afgjorde også skæbnen for de jøder i Warszawa, som havde overlevet indtil dette tidspunkt. Før krigens udbrud udgjorde jøderne en tredjedel af byens befolkning. Efter opstanden blev tusinder henrettet eller deporteret til dødslejrene.
På det område, hvor den tidligere jødiske ghetto i Warszawa lå, åbnedes idag et nyt museum om de polske jøders historie. Bygningen er placeret i nærheden af mindemonumentet for ghetto-opstanden for 70 år siden. Museumsbygningen er skabt af de finske arkitekter Rainer Mahlamäki og Ilmari Lahdelma.

Bygningen er en grågrøn cube, hvis ydre facade er lavet af glas og kobber. En bred revne løber vertikalt igennem - den symboliserer historiens brud i den jødiske menighed i Polen.
” Vi vil vise det jødiske liv, sådan at det ikke kun bliver betragtet gennem Holocaust’s synsfelt”, sagde vicedirektør Dorota Keller-Zalewska i sin beskrivelse af museums- konceptet.
Kilde: Dagbladet Neues Deutschland
____________
Relateret