
Den yderste højrefløj skal ikke have mulighed for at skabe utryghed blandt beboere i Egedalsvænge, siger talsmand for Antifascistisk Aktion forud for demonstration lørdag.
Aktivister fra venstrefløjsgruppen Antifascistisk Aktion (AFA) vil skærme beboerne i boligkvarteret Egedalsvænge mod overfald og chikane, når den antimuslimske organisation Stop Islamiseringen af Danmark (SIAD) lørdag den 1. december holder demonstration.
SIAD har fået tilladelse til at afholde en demonstration på en parkeringsplads en kilometer fra Egedalsvænge med parolen »Rør ikke vores danske jul« i protest mod beboerforeningens beslutning om ikke at rejse et juletræ.
Antifascisterne vil i den forbindelse forhindre, at tilrejsende højreekstremister skaber utryghed i området.
– Vi vil skabe en politisk modvægt til SIAD ved at lægge pres på dem og holde øje med dem, så de ikke begår overfald. Folk skal have lov til at være i fred for deres racistiske propaganda, siger en talsperson fra AFA til Modkraft.
Læs artiklen »Stop racisterne - fra København til Kokkedal« hos ProjektAntifa.
Læs artiklen »Anti-muslimer vil marchere i Kokkedal: Rør ikke vores jul« hos DR.
Læs bloggen »Fuck julen!« hos Modkraft.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96