Mens jeg går og gruer for hvordan galt det mon går med det atomkraftværket i Japan, falder mine tanker på hippierne.
Hippierne med al deres flytten ud på landet og dyrken deres egne gulerødder, passede ikke ind i klassekampsideologien - og det var ikke os på den marxistiske venstrefløj, der var drivkrafterne bag OOA - Organisationen til Oplysning om Atomkraft.
For hvad havde det med arbejderklassen at gøre? Og vi er vel ikke maskinstormere - det er et spørgsmål om magten over produktionsmidlerne.
Havde hippierne ikke haft så stærkt et tag i den danske ungdom i 1970érne så havde der ikke været gigantiske demonstrationer og tidstypiske sange samlet på en hel LP http://www.oz4abh.dk/vinyl/details/..., så havde vi jo nu haft et atomkraftværk i DK nu.
Højrefløjen var selvfølgelig hovedskurkene - osse i denne sag - og det er de fortsat. For de tænker snævert, og i profitbaner. Ja, ved godt det lyder som floskler - men hvis de havde tænkt langt og havde de taget klima/forureningsproblemerne seriøst, så kunne de jo have nået at sætte alverdens udvikling igang.
Men det har de ikke - og derfor har vi en verden, hvor de førende industrinationer, USA,Tyskland, Frankrig, England, Japan og Rusland (som så ikke er en førende industrination men et forkræmpet pseudostormagt) har bygget deres umådelige energiforbrug op dels om ødelæggende olie/kul kraftværker og dels¨atomkraft - hvis affald skal gemmes århundrede efter århundrede. På denne måde er det opbygget et samfund,hvis uhæmmede profitjagt risikerer at ødelægge naturgrundlaget.
Men, der er osse skabt et system, der er så centralisteret og så sårbart, som vi nu ser i Japan. Og selvfølgelig er det ansvarlige firma kendt som uansvarligt -men ingen har gjort noget ved det - og det er jo indbygget i kortsigtet profitjagt - se selv de seneste giftgrunde skandaler..
Lad os håbe at de får styr på det værste i Japan - og ikke for mange dør......
Men som sagt - modstanden her i DK kan marxisterne ikke høste æren for - ikke pga marxismen, men pga økonomisme...og jeg ved den tænkning fortsat findes i de kredse...
Denne gamle nej til atomkraft sang med Gnags er lagt på youtube vel nærmest idag - for den indeholder oplysning om ulykken i japan, men også en række andre ulykker.
Her har du OOAs gamle hjemmeside:http://www.ooa.dk/home_gl.htm
Og her lidt mere om bevægelsen dengang :http://www.socialister.dk/avis/visa...