Modkraft
(http://modkraft.dk)

Hjem > Overenskomsmæssige forhold i Tordenskjoldsgade

1. marts 2010 - 15:07

Overenskomsmæssige forhold i Tordenskjoldsgade

  • print
  • facebook
  • twitter
  • rss
  • Medkraft
Af dagbladet Arbejderen

Arbejdet med at istandsætte ejendommen Tordenskjoldsgade 7-9 i København foregår helt efter bogen.

Det konstaterer Mattias Tesfaye, faglig sekretær i 3F Bygge-, Jord- & Miljøarbejdernes Fagforening (BJMF).

– Jeg har lige været ude på adressen og kan se, at de tyske murere er væk. I stedet er der startet et murersjak på tre mand, ansat i et dansk murerfirma med overenskomst, fortæller en tilfreds faglig sekretær.

Dermed er der en foreløbig tilfredsstillende udgang på den sag, som fagforeningen skabte røre om med en aktion i mandag den 22. februar. En aktion vendt mod firmaet CC Flisers brug af tyske såkaldte arme-ben-firmaer uden overenskomst og bagmændenes vasken hænder.

I den konkrete sag er det Folketinget, der står bag ombygningen af ejendommen beregnet til at huse folketingspolitikere fra Jylland og Fyn. Det pinlige er, at følger man kæden bagud fra CC Fliser over entreprenøren Høpfner Partners og videre til ejendommens ejer, Tordenskjolds Boliger ApS, så ender med hos Folketingets formand, Venstres Thor Petersen.

Onsdag den 24. februar tog Holger K.Nielsen (SF) og Mogens Lykketoft (S) sagen op i Folketingets Præsidium.

Læs mere i dagbladet Arbejderen

Redaktion: 
Nyheder

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96