Om kort tid vil regeringen offentliggøre et spareprogram på tilsammen 27 milliarder kroner over tre år. Det sker for, at Danmark kan leve op til de såkaldte konvergenskrav i EU’s Økonomiske og Monetære Union, ØMU`en.
Det er en farlig vej at gå, advarer Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
– Efterlønnere og folkepensionister har allerede betalt for de ufinansierede skattelettelser gennem forringelser af ordningerne. Skal de nu til at betale en gang til? Desuden kan man risikere, at det hele slår bak, når regeringen kommer med sådan en hestekur nu, hvor opsvinget fortsat lader vente på sig, siger Frederik I. Pedersen, chefanalytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
– Arbejdsløsheden stiger fortsat, og vi har ikke set meget til det »gang i hjulene« som skattelettelserne og frigivelsen af SP-opsparingen skulle have ført med sig. Store offentlige besparelser vil blot udskyde opsvinget, vurderer Frederik I. Pedersen.
Der vil være mere fornuft i at ophæve skattestoppet, mener chefanalytikeren.
– Alene en ophævelse af skattestoppet vil give en årlig gevinst for statskassen på 5,5 milliarder kroner, siger Frederik I. Pedersen.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96