Modkraft
(http://modkraft.dk)

Hjem > Irland: Fagforening anbefaler nej til EU-traktat

2. september 2009 - 13:05

Irland: Fagforening anbefaler nej til EU-traktat

  • print
  • facebook
  • twitter
  • rss
  • Medkraft
Af dagbladet Arbejderen

EU og EF-domstolens mange domme angriber de faglige rettigheder, og det ændrer Lissabon-traktaten ikke på. Heller ikke EU-toppens løfter til Irland garanterer de faglige rettigheder.

Det mener Irlands næststørste fagforening Unite. Fagforeningen opfordrer derfor sine 60.000 medlemmer til at stemme nej, når irerne skal stemme igen om den selvsamme traktat den 2. oktober.

Også ved den første afstemning om Lissabon-traktaten 12. juni sidste år anbefalede Unite at stemme nej, skriver Irish Times.

– Vi blev fortalt, at de faglige rettigheder ville blive beskyttet med Lissabon-traktaten, og at vi førte en skrækkampagne. Da den irske regering bad om juridiske garantier, fik de dem på områder som skat, moralske spørgsmål og på antallet af EU-kommissærer, men ikke i forhold til arbejderens faglige rettigheder, forklarer Jimmy Kelly, der er formand for Unite.

Læs mere i dagbladet Arbejderen

Redaktion: 
Nyheder

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96