500 venstreradikale dansede og demonstrerede fredag i Malmö i protest mod Melodi Grand Prix. Også Palæstina-aktivister har været på gaden med en musikalsk opfordring til at udelukke Israel fra konkurrencen.
Venstrefløjsaktivister vil fredag aften benytte det europæiske Melodi Grand Prix i Malmø til at sætte fokus på folkelig kamp mod nedskæringspolitikken i Europa.
Regeringens nyeste dagpengeudspil er en utilstrækkelig lappeløsning. Det mener Enhedslisten, som frygter, at sagen parkeres i en kommission indtil det kommende valg.
Den græske regering brugte for tredje gang i år militærlovgivning mod strejkende grækere. Lærerfagforening efterlyser europæisk støtte.
Fagforeninger, venstrefløjspartier og sociale bevægelser fra hele Europa mødes i Athen i juni for at opbygge en koalition mod EU's krise-politik og formulere konkrete modsvar. Interview med dansk medarrangør, Kenneth Haar.
Enhedslisten vil ikke deltage i SF og S' jagt på »udemokratiske aktivister« på den yderste venstrefløj efter larmeprotest og håndgemæng i Fælledparken 1. maj. SF-formand er skuffet.
Juliane Eskildsen fik banket hovedet mod asfalten adskillige gange og endte med at kaste op, da aggressive politibetjente søndag aften smed hende i benlås foran Bellahøj Politistation.
Dansk højreekstremt parti modtager økonomisk og praktisk assistance fra både svenske og tyske ligesindede forud for efterårets regional- og kommunalvalg, hvor partiet stiller op flere steder i landet.
Hvis Karl Marx' teorier om kapitalisme og arbejderklasse skal danne grundlag for venstrefløjens politiske arbejde, kræver det handling, mener deltagere på årlig marxismekongres i Berlin.
Hele det politiske spektrum vil være repræsenteret, når der onsdag er folkemøde, koncert og demonstration foran Christiansborg vendt mod regeringens nye offentlighedslov.