Annonce

Politiske fanger
9. april 2015 - 16:52

Israelsk militær fængsler palæstinensisk parlamentariker i seks måneder uden dom

Netværk for solidaritet med palæstinensiske fanger opfordrer til at skrive brev eller postkort til Khalida Jarrar, palæstinensisk parlamentariker og PFLP-medlem.

Khalida Jarrar, der er indvalgt i det palæstinensiske parlament og medlem af den venstreorienterede organisation PFLP, Popular Front for the Liberation of Palestine, er blevet idømt seks måneders fængsel af israelsk militær. De israelske myndigheder anklager Jarrar for at krænke rejserestriktioner mod at forlade Jericho-området, som de israelske myndigheder tidligere har idømt hende.

Fængslingen af Khalida Jarrar har udløst en international solidaritetskampagne. Samidoun, et solidaritetsnetværk for palæstinensiske fanger, opfordrer til at skrive breve og postkort til Khalida Jarrar, så de israelske myndigheder kan se at der er international blæst om sagen.

Læs mere hos den israelske avis Haaretz (engelsk)

Læs om solidaritetskampagnen for Khalida Jarrar hos hos Samidoun.net

Redaktion: 

Annonce