Onsdag den 6. august modtog aktionsgruppen TheColorOrange.net, der kæmper for menneskerettigheder i Kina, et anonymt opkald om, at internet-hackere har ændret overskrifterne på den officielle kinesiske OL-webside til orange, som er signalfarven for krænkelserne af menneskerettighederne i Kina. Det oplyser organisationen i en pressemeddelelse.
– Jeg var ret mistroisk over for beskeden, men efter jeg har tjekket websiden, kan jeg se, at overskrifterne rent faktisk er i orange. Men om det er hackerne eller en humanistisk indstillet webdesigner, der står bag, kan jeg ikke udtale mig om, siger Jens Galschiøt, som er kunstneren bag TheColorOrange.net.
Ifølge Jens Galschiøt er der tale om en »usædvanlig sofistikeret aktion, der gør Kina til grin over hele kloden«, hvis det vel at mærke er rigtigt, at det er Kina-kritiske hackere, der står bag.

– Vi er i øvrigt ikke udelt begejstret for støtten, da vi ikke går ind for ulovlig hackning af websider, selv om der i dette tilfælde er tale om en forholdsvis uskyldig hackning til støtte for menneskerettighederne, siger han.
ColorOrange.net opfordrer alle til at markerer åbningen af De Olympiske Lege i Beijing ved at hænge orange tøjstrimler op »i skulpturer, på lygtepæle, plankeværker og andre synlige steder (...), for på denne måde personligt at markere at der er noget galt med menneskerettighederne i Kina«.
– Vi har overhovedet ikke kontrol med, hvad der sker med TheColorOrange.net projektet. Idéen har spredt sig på internettet som løbeild. Over 250.000 har besøgt websiden, og tusinder vil op til OL hænge orange tøjstrimler op i deres byer eller bære noget orange, siger Jens Galschiøt.
Han forventer, at der også vil være mange i Kina, der vil bruge farven orange som et politisk signal, både sportsfolk, politikere, journalister og andre.
– De vil på den måde sende et signal om, at noget er galt i Kina. Det kan være en orange hat, kamerataske, slips, kuglepen, papir, kjole, jakkesæt, taske mv. Ja, selv det at pille en appelsin vil under de rette omstændigheder være et markant udsagn, udtaler Jens Galschiøt.
Han mener, at brugen af orange vil blive den smutvej, der gør, at alle vil kunne deltage i OL og samtidig markere deres utilfredshed med menneskerettighedssituationen i landet.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96