Tre folkeskoler i Århus Kommune blev mandag morgen blokeret af elever, der kræver et bedre undervisningsmiljø. Aktionen er en del af Danske Skoleelevers kampagne for et bedre skolemiljø, der kulminerer tirsdag den 6. november med demonstrationer i Århus og København.

De besatte skoler er Samsøgades Skole, Møllevangskolen og N.J. Fjordsgades Skole i Århus, hvor flere hundrede elever har blokeret adgangen til skolerne:
– Undervisningsnedlæggelserne sker i protest mod det dårlige undervisningsmiljø. På storbyernes skoler er situationen så ekstrem, at elever bliver syge af at gå i skole. Eleverne siger fra nu overfor, at en offentlig institution som folkeskolen skal leve under disse forhold. Vi er 600.000 af samfundets borgere, som ikke har stemmeret. Men vi skal ikke overses, siger Anemone Birkebæk, formand for Danske Skoleelever til Århus Stiftstidende.
Protester mod dårligt undervisningsmiljø
Elevernes kampagne er blevet intensiveret i forbindelse med folketingsvalgkampen i et forsøg på at presse politikerne til indrømmelser. Derfor har de fremrykket to store demonstrationer i Århus og København til den 6.november, som netop skal sætte fokus på de uacceptable vilkår. Og Danske Skoleelever skjuler ikke formålet:
– Politikerne vil komme til at stå i kø med valgløfter om bedre undervisningsmiljø, og en bedre undervisningsmiljølov. Vi kan lægge Danmark øde og tvinge politikerne i knæ, lyder det således på kampagnehjemmesiden givoslov.dk
Kampagnen bliver mødt med opbakning fra resten af elev- og studenterbevægelsen. Danske Skoleelever forventer, at skolebesættelserne breder sig i hele landet i løbet af tirsdag inden demonstrationerne.
Ifølge kampagnesiden givoslov.dk blev yderligere tre skoler i landet besat: Ruds-Vedby Skole, Rudsøskolen og Bregnbjerg Skole.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96