Annonce

21. september 2007 - 13:14

Torsdagsdemonstration med flagafbrændning og husbesættelse

Aktivister fra gruppen Offensiv, der beskriver sig selv som unge revolutionære, besatte torsdag aften den tidligere Faderhuskirke i Griffenfeldtsgade 7A på Nørrebro.

Det er formentlig tiende gang i løbet af sommeren, at aktivister med tilknytning til ungdomshuskampen besætter bygningen, og begivenheden har efterhånden nærmest udviklet sig til et ritual, hvor såvel demonstranter som politi spiller velkendte roller.

JPEG - 29.5 kb
Politiet skubbede demonstranter i Griffenfeldtsgade 20-30 meter væk fra den besatte ejendom. Foto: Svend Espersen.

I en pressemeddelse udsendt efter besættelsen oplyser Offensiv, at aktionen skal ses som et led i kampen mod heterosexisme og tvangsheteroseksualitet.

I meddelelsen skriver de:

»Os, der normalt i København er afvigere, freaks og udstødte, vi har i dag taget et hus. Og her er det os, der laver reglerne, os der sætter en dagsorden, og os selv der bestemmer, hvad der får lov til at ske, og hvad vi finder os i.

Vi tolerer ingen heterosexisme i vores nye hus. Vi forholder os aggressivt og konfrontativt overfor heterosexistiske angreb, og det skal ingen pansere, cafe latte yuppier eller kommunalpædagoger blande sig i. Vi vil ikke have en kommunalt styret og overvåget institution. Vi vil have et selvstyrende hus og vi vil have det nu!«

I pressemeddelelsen opfordrer gruppen også til at stoppe den »hvide heteroseksuelle middelklasses indtog på Nørrebro«.

Selve besættelsen forløb uden den store dramatik. Politiet ankom til Griffenfeldtsgade omkring kl. 20.00.

Det skete omtrent samtidig med en større gruppe demonstranter, der havde deltaget i den tilbagevendende torsdagsdemonstration, og som, da demonstrationen sluttede på Sankt Hans Torv få hundrede meter fra Griffenfeldtsgade, var blevet opfordret til at støtte besætterne ved at møde op i området og gøre sig synlige.

Skubberi i Griffenfeldtsgade
Da politiet ville afspærre Griffenfeldtsgade, indtraf der er en ret kaotisk skubbescene, idet de fremmødte demonstranter insisterede på at blive stående på gaden.

Politiet dannede derefter kæder og forsøgte med fysisk magt at skubbe de tilstedeværende væk, der, selvom de gjorde god modstand, tilsidst måtte se sig skubbet 20-30 meter længere ned ad gaden, væk fra den besatte bygning.

Lidt senere, da de fremmødte stod roligt på gaden og snakkede, og spiste mad frembragt fra det nærliggende Folkets Hus, iværksatte politiet en besynderlig manøvre: Omkring tyve betjente gik ind i mængden og begyndte at gå cirkulerende rundt og rundt blandt folk, tilsyneladende uden andet formål end at markere magt.

Da Modkraft.dk’s udsendte opsøgte delingsføreren for at høre om meningen med denne adfærd, forlød det bare, at politifolkene jo havde ret til at være der.

Hele sceancen sluttede kort efter, omkring kl. 21.30, hvor det var lykkedes politiet at rydde huset.

Torsdagsdemonstration med afbrændning af det danske flag
Tidligere på dagen havde omkring 300 deltaget i den ugentlige torsdagsdemonstration, der hørte til de mere begivenhedsløse.

Et dramatisk højdepunkt var dog, da demonstrationsoptoget tog opstilling på Kongens Nytorv tæt ved Nyhavn. Foran fotograferende asiatiske turister trådte tre sortklædte og maskerede aktivister frem og afbrændte tre danske flag.

JPEG - 33.6 kb
Det dramatiske højdepunkt i Torsdagsdemonstrationen den 20. september bestod i afbrænding af tre flag i Nyhavn. Foto: Svend Espersen.

Kort forinden havde demonstrationslederen holdt en tale fra demonstrationsvognen. Synspunktet var her, at det var irrelevant at kæmpe for et nyt ungdomshus, når der nu var så mange andre konkrete kampe, som man burde engagere sig i.

Da taleren var færdig, konstaterede han:

– I står og ser skævt til mig.

Fest for Fighters & Lovers
Efter torsdagsdemonstrationen og husbesættelsen var der mange, der søgte mod Folkets Hus, hvor Fighters & Lovers holdt fest i anledning af, at den længe ventede terrorretssag mod gruppen nu er gået i gang.

Til Modkraft.dk udtalte Michael Schølardt, der er direktør i firmaet, at den første retsdag var forløbet godt set fra de anklagedes perspektiv. De havde under deres respektive afhøringer alle fået rig mulighed for detaljeret at fortælle retten om, hvorfor de støtter guerillabevægelserne PFLP og FARC, og hvorfor det efter deres opfattelse er forkert, at de to bevægelser står opført på USA’s og EU’s terrorlister.

JPEG - 47.5 kb
Fighters & Lovers holdt efter retsmødet først »Final Countdown« på Rådhuspladsen, hvor firmaets kollektion af t-shirts kunne beses. Senere var der fest i Folkets Hus på Nørrebro. Foto: Svend Espersen.
Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce