Politiets hårdhændede behandling af antiracistiske demonstranter i Hillerød den 4. februar, skal nu undersøges af statsadvokaten for Sjælland.
Både arrangørerne af den lovligt anmeldte demonstration og adskillige af de arresterede har nemlig efterfølgende klaget over politiet.
Ifølge klagen overtrådte politiet blandt andet Genéve Konventionens torturlove, der forbyder, at fanger udsættes for langvarig kuldepåvirkning. De mange demonstranter blev i fire graders kulde tvunget til at sidde på jorden, der var fyldt med sne og is i næsten tre timer.
– Vi må erkende, at der var visse logistiske problemer ved den episode, men derudover vil vi ikke kommentere begivenhederne, da der nu er indgivet klager til statsadvokaten, siger Københavns Politis talsmand, Flemming Steen Munch ifølge TV-Lorry.
Af Martin Lindblom/Monsun
Læs tidligere omtale på Modkraft
Læs klagebrev til Hillerød Politi
Læs personlig beretning fra demonstrationen på Indymedia.dk (1)
Læs personlig beretning fra demonstrationen på Indymedia.dk (2)
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96