»Summen af mange forfatteres viden kan åbenbart give et stort set lige så troværdigt resultat som verdens fremmeste leksikon – i hvert fald, hvad angår videnskabelige artikler«.
Sådan lyder konklusionen i dagbladet Politiken på en omfattende undersøgelse af troværdigheden i det brugerstyrede internetleksikon Wikipedia.
Wikipedia er et projekt, hvor alle kan skrive til en fælles encyklopædi. Målet er at lave et komplet leksikon med åbent indhold på alle verdens sprog. I dag, den 15. december 2005 indeholder encyklopædien 35.745 danske artikler.
Dovne eksperter
Men projektet har været kritiseret for utroværdighed, fordi det netop er brugerne selv, der bidrager med indholdet.
Derfor har det videnskabelige tidsskrift Nature fået en gruppe eksperter til at sammenligne 42 artikler fra Wikipedia med tilsvarende opslag i det anerkendte Encyclopaedia Britannica.
Og konklusionen er altså, at de er stor set lige gode. Forskerne fandt i gennemsnit fire ukorrektheder i Wikipedias artikler, mens det tilsvarende tal for Encyclopaedia Britannica var tre. Det drejede sig om såvel faktuelle fejl, kritiske udeladelser og misvisende udsagn.
Ifølge Nature kunne Wikipedias svagheder rettes op, hvis ellers de forskere, der kender til projektet gad bidrage med deres viden.
Blandt mere end 1.000 forskere kendte 70 procent til Wikipedias eksistens, mens mindre end 10 procent af dem bidrog med deres viden, skriver Politiken.
Tvivl på alt
Et lignende opslagsværk, men med en klar politisk vinkel, er venstrefløjsprojektet »Leksikon for det 21. århundrede«. Her har en større kreds af forfattere siden 1998 arbejdet på at skrive et alternativt leksikon med udgangspunktet: »Det er altid sejrherrerne, der skriver historien«.
I leksikonet findes nu over 3.200 opslag på emner, »de etablerede leksika slet ikke nævner, eller hvor de skriver noget sludder«, hedder det på hjemmesiden.
Til forskel fra mange andre leksika, hævder Leksikon for det 21. århundrede ikke at være neutralt, »for neutraliteten findes ikke. I stedet søger det at komme med forskellige bud og fortolkninger på de begreber, der behandles. Læseren får ikke præsenteret én forklaring men flere. I den forstand er det udogmatisk, og deraf leksikonets motto: Tvivl på alt«, skriver initiativtagerne videre.
1. udgave af leksikonet udsendtes i maj 2000 og er siden blevet opdateret flere gange. Nu opdateres det løbende, og sælges desuden i en CD-Rom udgave
Af Martin Lindblom/Monsun
Se den danske udgave af Wikipedia
Tjek også Leksikon for det 21. århundrede
Køb Leksikon for det 21. århundrede i Modkraft Minimarked
Se links til ressourcesider om Leksika på Tidsskriftcentret.dk
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96