Annonce

16. september 2004 - 16:46

Nazister truer anti-racistisk demonstration

For fjerde år i træk er der arrangeret demonstration mod Dansk Folkeparti i forbindelse med partiet årsmøde i Odense den 18-19. september.

I år står gruppen »Odenseanere Mod Racisme« for demonstrationen, der til forskel for tidligere år er rettet mod selve moderpartiet, og ikke som i de andre år partiets ungdomsafdeling.

Odenseanere Mod Racisme skriver i deres demonstrationsindkaldelse, at de vil vise Dansk Folkeparti at »racister ikke er velkommen i Odense«, og at de derudover håber, at det bliver en »festelig og farverig dag«.

Trusler fra Dansk Front

Nazister fra den højreekstreme gruppe »Dansk Front« forventes dog også at dukke op i weekenden.

På gruppens debatforum giver flere udtryk for, at der arbejdes på et organiseret fremmøde i byen i weekenden. Og i en e-mail sendt direkte til arrangørerne af weekendens anti-racistiske demonstration, truer nazisterne med vold.

Mailen, som Modkraft.dk er i besiddelse af, er sendt fra »Dansk Front«. Her står blandt andet at læse, at en lang række nazi-organisationer – heriblandt »Blood & Honour Skandinavien og Tyskland«, »Combat 18«, »National Socialistisk Front« og »Dansk National Socialistisk Bevægelse« er indstillet på »nævekamp« i Odense.

Nazisterne skriver direkte, at »gaderne i Odense vil flyde med AFA’s blod og landsforræderne vil blive ydmyget på det absolut groveste«.

De nævnte nazi-organisation repræsenterer nogle af de voldeligste grupper fra bl.a. Danmark, Sverige, England og Tyskland, men om truslerne skal tages alvorligt eller blot repræsentere højreekstrem ønsketænkning, vides ikke.

»AFA« er forkortelsen for det internationalt netværk af militante anti-fascister, Antifascistisk Aktion.

Ønsker ikke konfrontation

– Vi undrer os da over, hvorfor Dansk Front dukker op i sympati med Dansk Folkeparti. Men vi vil ikke lave en voldelig demonstration, og ønsker ikke konfrontation, siger en aktivist fra Odenseanere Mod Racisme til Modkraft.dk

De nazistiske trusler trækker direkte paralleler til begivenhederne i Fredericia i marts i år, da medlemmer af netop Dansk Front, på trods at massivt politiopbud, gennemførte flere voldelige angreb på anti-racister i anledning af Dansk Folkeparti Ungdoms årsmøde.

Besøg Odenseanere Mod Racisme

Læs Modkrafts dækning af demonstrationen i Fredericia

Af Rune Eltard-Sørensen/Monsun

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce