Med medievirksomme blokadeaktioner forsøger den nye studenterbevægelse at mobilisere en modstand mod de nye erhversorienterede "reformer" som regeringen har pålagt universiteterne.
Et INTERVIEW med Esben Bøgh Sørensen, aktivist i den nye studenterbevægelse.
En ny basisdemokratisk studenterbevægelse under navnet ”Et andet universitet” er ved at tage form på flere af landets universiteter.

Billede: Blokadeaktion på Århus universitet
(...)
Sofia: I protesterer jo primært imod de nye tiltag som regeringen har pålagt universiteterne – ”fremdrifts- reformen” og ”dimensioneringsreformen”. Hvordan mærkes konsekvenserne af Folketingets bestemmelser ude på universiteterne?
Esben: De to reformer er meget mærkbare på universiteterne, hvilket selvfølgelig også har været intentionen bag dem. Fremdriftsreformen betyder en række skærpelser over for de studerende således disse kommer hurtigere igennem studierne. Det betyder mindre mulighed for forlængelse, orlov, udskydelse af eksamener etc.
For universitetet betyder det mere administration og for de ansatte mere arbejde. Dimensioneringsplanen indebærer en reduktion af studiepladser på en række særligt humanistiske studier på landets universiteter.
- Formålet er i højere grad at indrette universiteterne efter erhvervslivets kriterier for, hvilke studier der anses som relevante. Nogle studier bliver mere ramt end andre og enkelte bliver endda helt lukket. Det er betyder selvfølgelig at man også ødelægger en række faglige miljøer.

Generelt er begge reformer et udtryk for udviklingen af universiteterne fra frie vidensinstitutioner til vidensfabrikker, hvis eneste formål er at producere vidensarbejdere til erhvervslivet. Dermed bliver erhvervslivets krav dominerende på universiteterne.
- Samtidig har denne udvikling betydet en direkte afskaffelse af demokratiet på universiteterne, hvilket endegyldigt blev vedtaget med universitetsloven fra 2003.
I dag har vi altså en række topstyrede institutioner, hvis formål ikke er at skabe almennyttig og fri viden, men derimod profitabel viden. Spørgsmålet er om vi overhovedet kan kalde disse institutioner ”universiteter”?
Læs hele interviewet ”Vi vil genpolitisere universiteterne” , hos autonom infoservice

"Et andet universitet" inviterer til 1. maj på blokaden i København.
Kampen for universitetet, de faglige fællesskaber og muligheden for fri uddannelse, er et samfundsanliggende. Kom derfor og kæmp for universitetet på kampdagen! Talere & musik. Der vil desuden være morgenmad, samt øl og vand for en billig penge. Arrangementet afholdes på blokaden, med indgang fra 'Vor Frue Plads', fra kl. 9:45