Annonce

Udland
4. december 2014 - 15:59

Colombia: Fredsforhandlinger genoptages den 10. december

Den 10. december 2014 genoptages fredsforhandlingerne mellem den colombianske regering og oprørsbevægelsen FARC – Fuerzas Armada Revolucionarias de Colombia - i Cuba.

Forhandlingerne blev i midten af november afbrudt, da en regeringsgeneral og to andre soldater blev taget til fange af FARC. To andre soldater var tidligere på måneden også blevet taget til fange.

Alle fem blev i slutningen af november løsladt. Den colombianske brigadegeneral trak sig umiddelbart efter tilbage fra sin post i erkendelse af at han havde overtrådt hærens sikkerhedsforskrifter.

Fredsforhandlingerne har nu stået på i to år. FARC har flere gange opfordret til en gensidig våbenhvile, men det er blevet afslået af den colombianske regering med henvisning til at det vil åbne et rum for genorganisering af oprørsbevægelsens væbnede kamp.

Læs mere hos BBC

Redaktion: 

Annonce