Fernisering fredag d. 12/7 kl. 17 - 20.
Mod, styrke og passion er kernen i årets Sommerudstilling, som skildres gennem tre forskellige kunstneres besættende betragtninger. Vedholdenheden fanger kontrasterne i fragmenter af virkeligheden - og vi må bare træde et skridt tilbage og bjergtages af den nye dimension, der åbenbarer sig i motiverne.
Hastrup, Büllier og Gulmann puffer lunt til vores verdensopfattelse og deler ærligt fascinationen og kærligheden til livet på vores Jord igennem hver deres fortælling,
og det er os en sand fornøjelse at kunne præsentere Østerbro for et så bredt kunstnerisk udtryk af internationalt format under eet tag.
Deltagende kunstnere:
Clara Hastrup:
Clara havde sin store debut på MUHZ i 2012 og har rejst kloden rundt i længere tid og hentet inspiration til de flerdimensionelle og besættende skildringer af moder jord når hun er flottest. En fremadstræbende kunstnerinde der for nyligt er blevet optaget på Central Saint Martins College of Arts, London, The Glasgow School of Art, Glasgow, Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam og Kungliga Konsthögskolan, Stockholm. Clara vil ikke være tilstede under ferniseringen, da hun er blevet indkaldt til optagelsesprøve på den fornemme Städelschule Frankfurt. Clara Hastrup beriger denne udstilling med en helt ny serie malerier, samt både video – og installationskunst. Glæd dig til en rejse ind i Claras farvestrålende univers af natur og psykedeliske kompositioner.
www.clarahastrup.com
Henning Büllier:
Büllier har udstillet siden 1970, og har et ønske om ikke at ligne andre, kendte surrealister, hvorfor han næsten altid tager udgangspunkt i dagligdags ting eller konkrete motiver fra mange udenlandsrejser. Den teknik Büllier anvender, er af meget gammel oprindelse, idet den kan henføres til de gamle sydeuropæiske mestre. I maleriet eksperimenteres med forskellige laktyper, ligesom mestrene gjorde. Spøjse ideer der dukker op undervejs i fremstillingen af værkerne, vurderes og forsøges indarbejdet i værket; selv ikke den mindste detalje er for lille at tage med, nogle gange er detaljerne så små, at Büllier må bruge ”kikkertbriller” og pensler med ganske få hår. Det betyder også, at betragteren af Bülliers værker kan blive ved med at gå på opdagelse i dem og lang tid efter det første kig få øje på nye ting. At fremstilling af et maleri kan tage mere end en måned er ikke usædvanligt. MUHZ kan stolt præsentere en af Danmarks største nulevende surrealister, der også vil præsentere nye og hidtil ikke udstillede værker.
www.art-bullier.com
Marisha Gulmann:
Marisha Gulmann fra miaaw.com er en international kunstner, som i øjeblikket er baseret i København. Marisha har arbejdet med kunst professionelt siden 2004, og er grundlægger af The PeaceBomb Movement, der er en alternativ verdensomspændende kunstnerisk fredsbevægelse, som havde sin debut med en udstilling i London. I sit arbejde udforsker hun grundlæggende spørgsmål om eksistens, og hun er især begejstret for de ofte bizarre interaktioner mellem spiritualitet og sekularisme. Det er i det hele taget i dualiteterne, at hun finder inspiration til sine kreative udfoldelser. Marishas kunstneriske udtryk er elektrificerende og eksplosivt. Farverne repræsenterer livskraft og eksotisme. Hendes motiver er altid dramatiske, og de kredser ofte om de store temaer som uskyld og misbrug, sorg og glæde, kærlighed og had, liv og død. Hendes kompositioner er præget af en næsten naiv minimalisme, og i de fleste af hendes værker vil beskueren finde kropsdele og skjulte abstraktioner med raffinerede erotiske undertoner. Marisha vil på denne udstilling i høj grad inkorporere rummet og selve bygningen i sit eget udtryk.
Derudover vil det også være muligt til ferniseringen at få taget et billede med en af Marishas 'Peacebombs' og indgå i et kollaborativt kæmpe værk med tusindvis af mennesker med 'Peacebombs'
www.miaaw.com
<3