Clinton regeringen forberedte i efteråret 2000 en plan for at »rulle al Qaeda tilbage« efter netværkets sænkning af et amerikansk krigsskib i Yemen.
Overgangssjusk
På grund af regeringsskiftet overdrog Clinton regeringen i januar og februar 2001 planen til den tiltrædende Bush-regering. Men Bush-regeringen valgte at sylte planen i det »dybtgående politiske eftersyn«, som ramte alle forslag, som blev overdraget fra Clinton-regeringen.
Planen omfattede operationer for at nedbryde Al Qaedas finansielle netværk, styrke det militære samarbejde med regeringer i eksempelvis Uzbekistan, Yemen og Fillipinerne, støtte den afghanske nordlige alliance og angribe al Qaedas baser i Afghanistan – meget lignende de tiltag, der faktisk blev gennemført efter 11. september 2001.
Planen blev første gang realitetsbehandlet på højt plan den 6. september – 5 dage før angrebet på USA, og 3 dage før lederen af den nordlige Afghanistan blev myrdet.
I stedet for anti-terrortiltag brugte Bush-regeringen sit første halve år på at genoplive tankerne om et raket-forsvar, mens FBI fik besked på at skrotte et 50-millioner dollars terrorprogram og bruge kræfterne på at bekæmpe narko og porno.
At historien kommer frem nu er et tegn på, at den indenrigspolitiske »fredning« af Bush-regeringens krigsførsel er forbi.
Af Sven Gårn Hansen/Monsun
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96