Når tre københavnske fagforeninger, 3F Industri & Service, 3F Hotel & Restauration og Lager, Post & Servicearbejdernes Forbund i januar næste år fusionerer til én fælles fagforening vil det både styrke og effektivisere den faglige kamp.
Det mener Betina Dubgaard Lund, som er formand i 3F Industri & Service.
– Vi får frigjort ressourcer til blandt andet opsøgende arbejde, organisering, arbejdsmiljø og uddannelse. Vi overlapper i øjeblikket på flere brancher. Fusionen vil styrke samarbejdet i de enkelte brancher og på tværs, skriver hun i en pressemeddelelse.
Hun henviser til en række større arbejdspladser, hvor alle tre 3F-afdelinger har medlemmer - eksempelvis Tivoli, Folketinget og Rigshospitalet.

Betina Dubgaard Lund tilføjer, at beslutningen om sammenlægning har medført kritik fra en række medlemmer, der ikke følte sig tilstrækkeligt informeret om planerne, eller inddraget i processen.
– Vi må naturligvis tage kritikken til os, men det er også en afvejning. Vores organisatoriske indretning plejer ikke at interessere medlemmerne voldsomt. På den anden side er det jo en stor ændring, så vi skulle have været skarpere på det felt.
Den organisatoriske slankekur betyder også ændringer på formandsgangen, da de tre fagforeninger på nuværende tidspunkt har tre forskellige formænd.
I den sammenlagte fagforening bliver Bjarne Høpner fra Lager, Post & Servicearbejdernes Forbund formand, mens Lone Søgaard Nielsen fra 3F Hotel & Restauration og Betina Dubgaard Lund selv får titel af næstformænd.
– Måske er det også lidt kønsbestemt. Kvinder tænker nok lidt mindre i titler end mænd, men det handler også om, hvordan man er som person, og om ens baggrund. Nu har jeg kun været formand i kort tid, så for mig er det ikke et
problem at blive næstformand, mener Betina Dubgaard Lund.
Så til trods for eventuelt indkøringsbesvær er hun sikker på, at at fusionen vil falde ud til alles fordel.
– Man kommer ikke udenom, at personspørgsmål kan udgøre nogle meget store knaster. Uanset, hvordan man vender og drejer det, så vil alle ikke kunne føle sig 100 procent tilfreds. Men jeg synes, vi har tacklet det fornuftigt.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96