- Det er stærkt problematisk at overborgmester Frank Jensen fører borgerlig erhvervspolitik, især lige efter at danskerne har forkastet den borgerlige regering.
Enhedslisten i København langer nu kraftigt ud efter Socialdemokraterne for at stille sænkelse af selskabskatten som ultimativt krav for deltagelse i budgetforhandlingerne.
- Det stemmer ikke overens med rød politik, så vi går da ud fra, at det er en smutter, siger socialborgmester Mikkel Warming fra Enhedslisten til Modkraft.

Han tilføjer, at Liste Ø ikke kunne acceptere, at færre lærertimer skal finansiere skattelettelser til virksomheder. Og derfor forlod hans parti forhandlingerne om næste års budgetforlig.
Læs artiklen »København vil sætte skatten ned for virksomheder« hos Politiken
- Det er en skrupforkert at tro at en minimal skattesænkning vil skabe vækst, især når det sker på bekostning at skolelærernes arbejdstimer. De skal nu reduceres for at hente de tyve millioner, som nu skal sponsorere erhvervslivet, mener han.
Det sker, ifølge Enhedslisten, i form af en nedsættelse af dækningsafgiften med 0,2 promille. For de fleste mindre virksomheder betyder det, at de næste år vil spare 400 kr. For de største domiciler, eksempelvis Nykredit og Danske Bank, betyder det en besparelse på omkring 30.000 kr.
Den socialdemokratiske overborgmester sidder stadig i budgetforhandlinger og kan derfor ikke svare på kritikken. Men skattelettelser til erhvervslivet er en væsentlig del af de forslag, som hans arbejdsgruppe »Copenhagen Business Task Force« fremlagde tilbage i marts.
Læs artiklen »Frank J.’s arbejdsgruppe kommer med ti bud for vækst i København« hos Politken
»Kommunen skal have en ambition om også at være blandt de 10 laveste på grundskyld og dækningsafgift«, hedder det blandt andet.

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96