Annonce

16. august 2011 - 15:53

Venstrefløj, jeg melder mig ud

Jeg skrev i foråret et indlæg i forbindelse med Dagbladet Informations venstrefløjsserie. Det blev aldrig brugt og kommer her i stedet. Forsinket - men alligevel ikke.

Jeg har med stor interesse og mismod fuldt med i Dagbladet Informations dækning af venstrefløjen i foråret. En række problemer er blevet afdækket og det står mig klart, at venstrefløjen ikke er noget for mig.

I en årrække har jeg ellers identificeret mig som en del af den udenomsparlamentariske venstrefløj, der bør forstås som dem der ligger til venstre for enhedslisten. Men det er slut nu!

Jeg genkendte mig selv som ”rebellen” i Informations karakteristikker den 18. marts. En form for soya-latte-drikkende, et-gearscyklende hipster-marxist, der tænkte sig selv som avantgarde. Men samtidig en radikal kritiker af alt hvad staten og kapitalismen har frembragt.

De håbløse og evindelige diskussioner om arbejdere og intellektuelle eller leninismen i SF, gør mig deprimeret og trist. En følelse af meningstab som Information også har beskrevet (Information d. 17. Marts).

Alt skal væk!

Nej. Vi må starte helt forfra. Verden er en anden, end da kapitalismen opfandt venstrefløjen. En klasse, hvis produktive værdi er blevet taget fra dem. Kapitalismen med dens udbyttende og undertrykkende relationer findes dog endnu. I dag er tilmed både familieliv, uddannelse, kunst og fritid sat på vareform. Men venstrefløjen har intet gjort siden alt for længe siden.

Derfor må dem, der vil af med kapitalismen og staten starte helt forfra. Og første skridt er at melde sig ud af venstrefløjen. Kun herfra er der håb om en bedre fremtid.

De aktuelle ikke-løsninger

Når SF kalder sig venstrefløj og trækker på den gamle historie om autoritære styreformer, med topstyring og enhed i handling, har de jo ret. SF er et venstreorienteret projekt. Et projekt med et enhedsparti, der skaber konkrete forbedringer for det nationale folk. Men jeg gider ikke være med.

Når venstreorienterede diskuterer, hvorvidt arbejdere og intellektuelle kan organisere sig sammen og på forskellig vis kommer frem til, at det kan de ikke. Ja, så har de i og for sig ret. Venstrefløjens fokus på arbejderkultur eller elfenbenstårn producerer intet fremadrettet. Jeg melder mig ud.

Når venstreorienterede er mere mismodige og deprimerede end højreorienterede, har Dagbladet Information ret. Og når Information som den svagt venstreorienterede avis den er, ikke gør sig nogen umage for, at skrive om bud på radikale forandringer. Ja så, er Information indbegrebet af venstrefløjen. En fortabt og fortvivlet stemme uden fremtid.

Venstrefløjens forsøg på at vise ansvarlighed og regeringsduelighed er det mest uduelige og uansvarlige, der længe er set. 12 minutter og ghettoplaner har intet med politisk forandring at gøre. Ansvarlighed er ikke andet, end mere af det samme.

Venstrefløjen uden tøj på

Informations ærinde har været at stille skarpt på venstrefløjens grundlæggende udfordringer og ambitioner. Men kigger man efter, som drengen i kejserens nye klæder, står det klart at hele venstrefløjen er nøgen. Venstrefløjen har ikke noget projekt. Den er færdig. Og en af årsagerne er venstrefløjens evindelige forsøg på, at holde sammen på stumperne. Men skidtet kan ikke repareres.

Annonce