Om en måneds tid ved vi, om vi rejser tiltale.
Sådan sagde sektionsleder Lars Jacobsen fra særlovskontoret hos Københavns Politi i november sidste år, da han vurderede, hvornår politiet ville være færdigt med at efterforske 78 konkrete sager i it-virksomheden CSC.
Sagerne drejer sig om mistanke om, at virksomheden har snydt med indiske it-ansattes lønforhold i Danmark og dermed brudt reglerne i den såkaldte beløbsordning.
Ordningen gør det muligt for virksomheder at hente højtuddannet arbejdskraft hurtigt til landet uden om de almindelige udlændingeregler. Betingelsen er, at de udenlandske eksperter er garanteret en årsløn på mindst 375.000 kroner. Og det er netop det tal, CSC er mistænkt for at snyde med.

Inden jul sidste år ville CSC, Udlændingeservice og offentligheden altså ifølge politiet få et første indtryk af, hvor meget den usædvanlige sag kunne holde til – og i hvor mange tilfælde, politiet reelt mener, CSC har brudt loven.
Men i dag er efterforskningen af sagen, der også har haft betydelig bevågenhed fra politikeres side, altså stadig ikke afsluttet.
Læs artiklen »SF: Nul arbejdsvisum til CSC-indere!« hos Modkraft
Sagen begyndte med, at Udlændingeservice i april sidste år anmeldte CSC for 20 tilfælde af brud på udlændingereglerne, som i november var vokset til 78 tilfælde. Siden er sagen dog ikke udvidet yderligere. Det er stadig 78 personer, der er i søgelyset.
– Vi knokler i den sag. Det er status nu. Sagen efterforskes stadig. Den er meget omfattende, rigtigt omfattende. Derfor er den ikke færdig, siger Lars Jakobsen i dag til Ugebrevet A4
Han vurderer pessimistisk, at forløbet formentlig strækker sig til den anden side af sommerferien, før politiet rejser tiltale.
I Prosa, der begyndte sagen ved at gøre Udlændingeservice opmærksom på, at CSC opgav forkerte oplysninger til myndighederne, er næstformand Hanne Lykke Jespersen noget paf over forløbet.
Prosa har selv holdt møder med Københavns Politi, og ifølge Hanne Lykke Jespersens oplysninger har politiet ikke bare ladet sagen stå i stampe. Antallet af efterforskere er ifølge Hanne Lykke Jespersen beskåret fra tre til en medarbejder.
– Det er virkeligt underligt, når man har så stor en sag, der også har politisk bevågenhed, at man ikke forfølger den. Det er, som om CSC selv må bestemme, om de har lyst til at betale noget for dette her, siger hun til Ugebrevet A4
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96