Annonce

2. juli 2010 - 17:03

Blokadesejr over for syv gartnerier

Agurkeproducenten Nymarken i Malling ved Århus fyrede torsdag den 1. juli vikarbureauet Baltic Workforce. Det skete efter at fagforeningen 3F i fem timer havde demonstreret foran gartneriet imod løndumpning.

Blandt gartneriets 11 ansatte er fire udenlandske vikarer fra Baltic Workforce, der arbejder på en timeløn omkring 60 kroner. Firmaet tager sig desuden betalt for 30 kroner i timen for udlejningen. Mindstelønnen for gartnerarbejde er ifølge dansk overenskomst 124 kroner.

– Jeg kan ikke slå 3F, så derfor taber jeg den her sag, siger ejeren af Nymarken Lars Kolling til Nyhedsbrevet 3F.

3F i Århus har siden midten af maj ført konflikt mod Baltic Workforce og fire gartnerier, der anvender vikarbureauet.

Alle fire gartnerier har nu alle bøjet sig for det faglige pres, fyret bureauet og ansat gartnere til overenskomstmæssig løn.

JPEG - 104.8 kb
3F har via blokader, demonstrationer og sympatikonflikt tvunget syv gartnerier til at fyre vikarbureauer, der underbetaler de ansatte. Foto: 3F Fyn.

Svært at finde »godt eksempel«

Også på Fyn kan 3F notere en sejr. Fagforeningen indledte mandag den 28. juni konflikt og blokade mod vikarbureauet JSC HR Concept. Tre gartnerier, der har ansatte fra vikarbureauet, blev bedt om inden til fredag den 2. juli at fyre vikarbureauet, hvis de ikke også skulle rammes af blokade og sympatikonflikt.

To af gartnerierne opgav, som Modkraft har kunnet berette, tidligere på ugen. Det tredje har opsagt samarbejdet fra fredag den 2. juli klokken 16, fortæller Charlotte Petersen, afdelingsformand for 3F Odense.

Men selv om syv gartnerier altså har droppet brugen af underbetalte vikarer, er problemet dog langt fra løst, erkender Charlotte Petersen.

– Det er svært et finde frem til gartnerier med overenskomstforhold, der kan tjene som et »godt eksempel«. Brugen af underbetalte vikarer sker jo med støtte fra arbejdsgiverorganisationen GLS-A [Gartneri-, Land- og Skovbrugets Arbejdsgivere, red.] siger hun til Modkraft.

Organisationsansvar kan give bøder

Arne Grevesen, der er gruppeformand for Den Grønne Gruppe i 3F, bekræfter over for Modkraft, at ansættelsen af underbetalte vikarer sker med støtte fra arbejdsgiverorganisationen.

– Jeg synes, at det er absurd at GLS-A kan indgå overenskomst, mens den samtidig accepterer at organisationens medlemmer indhyrer vikarer på ringere vilkår, siger han.

Kan arbejdsgiverorganisationen så ikke idømmes fagretslig bod for medvirken til brud på overenskomsten?

– Det skal jeg ikke kunne svare på. Det må jo komme an på en prøve i det fagretslige system. LO er lige nu i gang med at vurdere, om der er grundlag for at rejse en sag om organisationsansvar, siger han.

Ifølge Arne Grevesen træffer LO først beslutning om eventuelt fagretslig sag mod GLS-A efter sommerferien.

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce