Annonce

11. september 2009 - 11:04

March fra Israel vil åbne Gaza

Mens man i store dele af verden fejrer nytår, vil formentligt tusinder af internationale frivillige være på en helt anderledes alvorlig opgave.

Den 1. januar 2010 vil »Gaza Freedom March« (GFM), med fredelige midler, forsøge at nå det besatte Gaza via landjorden fra Israel.

Ifølge kampagnen er den israelske blokade ulovlig, og ligesom blandt andre Amnesty International, mener GFM, at blokaden mod Gaza er en »kollektiv afstraffelse af et helt folk«, skriver bevægelsen på dens hjemmeside.

GFM er blandt andet inspireret af de internationale aktivister, som i flere omgange, til lands og til vands, har forsøgt at nå befolkningen i Gaza – og nogle gange lykkedes med det.

Indtil videre støtter omkring hundrede organisationer og endnu flere enkeltpersoner fra hele verden op om bevægelsen. Blandt dem er den palæstinensiske politiker Mustafa Barghouti samt forfatterne Naomi Klein og Noam Chomsky.

Læs mere i dagbladet Arbejderen

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce