Annonce

2. september 2009 - 13:10

USA: Én ud af ni på madkuponer

Tal fra USA’s landbrugsministerium, USDA, viser, at der i maj måned var flere amerikanere, der blev afhængige af madkupon-ordninger fra staten end nogensinde.

Det betyder, at én ud ni - eller hele 34,4 millioner mennesker i USA er så fattige, at de ikke har råd til at spise ordentligt.

Ifølge USDA er der tale om to procent stigning i forhold til tal fra april i år, og set over et helt år, er der sket en stigning på seks procent.

Dermed var april den sjette måned i træk med en stigning i antallet af amerikanere, der modtager hjælp i form af madkuponer, skriver det alternative nyhedsmedie Information Clearing House.

Det vidner om et land i økonomisk problemer.

– Tilmeldingen til madkuponer er stigende, fordi samfundsøkonomien har en altødelæggende effekt på familier med lav indkomst, og de har brug for det her program for at få mad på bordet, siger Stacy Dean fra det uafhængige analyseinstitut Center on Budget and Policy Priorities.

Læs mere i dagbladet Arbejderen

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce