Kom og oplev Mellemamerika i bevægelse!
Mellemamerika Komiteen inviterer i samarbejde med Verdens Kultur Centret til én-dags-festival med temaet ’Mellemamerika i bevægelse’ hvor dagen sluttes af med Nicaraguansk folkekøkken og efterfølgende maks fiesta!
// Kom og bliv bevæget af film og historier fra Mellemamerika. // Kom og oplev workshops og debat med bevægelse. // Kom om bliv klogere på politiske og sociale forandringer som foregår i Mellemamerika lige nu. // Kom og bliv inspireret af mellemamerikanske sociale bevægelser. // Og ikke mindst: kom og bevæg dig på dansegulvet til MAKS FIESTA, Trés ogTrypical Cumbia når natten falder på!
Program
Festivalen finder sted i VerdensKultuCentret på Nørre allé 7 i SALEN og TELTET og GÅRDEN.
SALEN KL. 13.00
Festivalen åbnes med kort introduktion til temaet "Mellemamerika i bevægelse" og til dagens værter Mellemamerika Komiteen/Makkult. På dansk/ en español.
SALEN KL. 13.30 --> /// Fotofernisering ///
☞ Fotoudstillingen "Panquib – portræt af en landsby" er lavet af en gruppe unge hjemvendte solidaritets-brigadister. Billederne fra Panquib viser et landsbyliv i Guatemala, et land, der stadig domineres af store sociale og økonomiske uligheder.
TELTET KL. 13.30-14.30 /// Postkolonial refleksionsworkshop ///
☞Lad dig inspirere af de postkoloniale bevægelser fra Latinamerika: Kom og lav dig et par postkoloniale briller og få et nyt syn på dig selv og verden. På dansk.
SALEN KL. 14.15-15.00 ///Besøg af menneskerettighedsaktivister fra El Salvador ///
☞ Members of the youth network Activista EI Salvador will present a brief panorama of the situation of the struggle for the human right to water in this Central American country. Activista El Salvador are mobilizing youth to campaign for the right to water and against the transnational mining exploitation through creative and participatory strategies. In english.
TELTET kl. 14.45-15.45 /// Teaterworkshop ///
Få inspiration til, hvordan forumteater kan bruges til at skabe samfundsforandring. Forumteater sigter mod at engagere publikum i at forestille sig en bedre verden og give dem en mulighed for at skabe den gennem deres egne handlinger.
I denne eftermiddagstime vil I blive inviteret til at lege! I får en introduktion til forum teatrets grundlæggende greb, vi prøver metoder af på egen krop og vi sætter brugen af forumteater ind i en Mellemamerikansk kontekst. Jane Bruslund Jensen er afholder. På dansk.
SALEN KL. 15.05-15.50 ///Akademisk indput ///
Thea Erschens, sociolog, fortæller med udgangspunkt i sit speciale om den guatemalanske ungdomsbevægelse RGAC's strategier for at opretholde politisk handlen i den repressive kontekst i det aktuelle Guatemala. Oplægget fokuserer på, hvordan marginaliserede børn og unge gennem ungdomsbevægelses kreative arbejde bevæger sig fra håbløshed til håb vedrørende muligheden for at ændre deres egne vilkår gennem kollektiv handling.
Julie Høj Thomsen, RUC-studerende, supplerer med centrale pointer fra sin bachelorundersøgelse af, hvordan organisationen RGAC’s kreative ungdomsarbejde kan modvirke symbolsk og fysisk vold mod unge, samt pege på hvordan man kan bruge denne viden i andre sammenhænge indenfor socialt og politisk arbejde, der sigter mod voldsforebyggelse eller indragelse af marginaliserede grupper. På dansk.
TELTET kl 15.50-16.50 /// Stencil workshop ///
☞ Få et nyt værktøj til din aktivistiske og kreative værktøjskasse. Lær at lave stencils af den El Salvadoranske aktivist Jonathan Portal. Børn og unge er meget velkomne, og man kan selv medbrige motiver på print, som man gerne vil lave. På dansk/En spañol/ In english.
SALEN KL. 16.05-17.05 /// Dokumentarer - med introduktion af instruktørerne ///
☞ ‘Dødens skørt’. Oprindeligt gik de indianske kvinder i El Salvador med et farvet skørt - nu er traditionen i forandring bl.a. som følge af tidligere regeringers etniske udrensning. En español/ Danske undertekster.
☞ 'Desafio'. Dokumentar om to honduranske unges arbejde med teater i en kontekst hvor der er en stadig kamp for anerkendelse af kunsten og dens positive virkning på lokalsamfundet. En español/ Danske undertekst
SALEN KL 17.15-17.45 /// Oplæg: Honduras efter valget ///
Julie Høj Thomsen fortæller om menneskerettighedssituationen i Honduras og de internationale samfunds rolle, op til under og efter parlamentsvalget, der blev afholdt i November 2013, hvor den konservative leder Juan Orlando Hernandez, officielt blev udnævnt som valgets vinder, trods massive anklager om valgsvindel. Oplægget vil desuden berøre hvilke nye muligheder og omstændigheder valgresultatet medfører, samt lægge op til debat om, hvordan vi i Danmark kan støtte en mere demokratisk og progressiv udvikling i Honduras. På dansk.
TELTET KL. 17.00-17.20 /// Minikoncert med Cecilie Glenthøj ///
Spirende 25-årig singer/songwriter, der med sin unikke vokal og en sjælden nærhed tryllebinder sit publikum. Sangene fremføres med musikalsk overskud og teksterne giver et fint indblik i, hvad der fylder i den unge sangerindes indre. Sangen "Pure Life" om Costa Ricas effekt på hende, samt hendes sange på spansk, selvskrev hende til dagens event. Se mere på: www.facebook.com/cecilieglenthoej . En español.
SALEN KL 18.05-18.45 /// Live-konference fra Guatemala City ///
Journalist, forfatter, og direktør for kulturmagasinet ’Crónica’, Francisco Alejandro Mendez Castañeda, Indfører publikum i de politiske og kulturelle hændelser, fra selvstændigheden og frem, som er afgørende for den situation Mellemamerika befinder sig i dag. Faciliteres af Efrin Gonzales Borrayo, herboende guatemalansk digter. En Español/ In english/Danish translation
TELTET OG GÅRDEN 17.30-19.30 ///: Hygge og lounge-musik ved DJ Lille Lyddreng og DJ Lutter Lagkage
TELTET OG GÅRDEN KL. 18.30-19.30///: Nicaraguansk folkekøkken
☞ Vi slutter dagen af med at servere Nicaraguansk folkekøkken for en billig penge kokkeret af forfatterne bag ”Mad fra Nicaragua”
SALEN KL. 19.45 ///:Efter aftensmaden vil der være tre kvarters danseworkshop, hvor du kan lære de svedigste moves fra Cumbia, Marengue og Bachata. Så er vi klar til MAKS FIESTA!
SALEN FRA KL. 19.30: MAKS FIESTA vol. 2 - entré 30 kr.
Læs mere her: https://www.facebook.com/events/242204219300146/?context=create&source=49
Kl 20.30-21.00: DJ Lutter Lagkage
Kl. 21.00-22.00: Trés
Kl. 22.30-00.00: Trypical Cumbia
kl. 00.00-02.00: DJ Mescal
-HUSK KONTANTER!
Overskuddet fra festen går til MAKs arbejde med kreative (community art) ungdomsgrupper i fattige byområder i Honduras, Guatemala og Nicaragua. Ungdomsgrupperne organiserer unge i et kreativt fællesskab, hvor de unge gennem forskellige kunstneriske metoder og ’alternativ uddannelse’ får viden, selvtillid og kræfter til sammen at skabe sociale forandringsprocesser i deres lokalsamfund.